Oamenii de afaceri cer consultări cu preşedintele Klaus Iohannis

Reprezentanții mediului de afaceri au trimis, luni, o solicitare președintelui Klaus Iohannis pentru a participa la consultările de la Președinție pentru găsirea de soluții, în calitate de parteneri sociali, alături de ceilalți membrii ai societății civile.
Filip Stan
10 nov. 2015, 12:06
Oamenii de afaceri cer consultări cu preşedintele Klaus Iohannis

„Consiliului Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România (CNIPMMR), împreună cu Patronatul Tinerilor Întreprinzători, au adresat ieri (luni, n.r.) o cerere președintelui României, exprimându-și disponibilitatea de a participa, în calitate de parteneri sociali, alături de ceilalți membri ai societății civile, la consultările care se fac la Președinție pentru găsirea de soluții. Doresc să menționez că avem pregătite un set de propuneri, de direcții de acțiune, care în opinia noastră ar trebui să fie prioritare în perioada următoare pentru a depăși cât mai rapid situația actuală — și mai ales pentru a relansa sectorul de IMM-uri și economia românească”, a declarat marți președintele CNIPMMR, Ovidiu Nicolescu.

Cine va fi PREMIERUL desemnat. Klaus Iohannis face astăzi anunţul. Dacian Cioloş, cele mai mari şanse UPDATE

La rândul său, președintele Patronatului Tinerilor Întreprinzători (PTIR), Florin Jianu, consideră că miniștrii care vor fi în noul cabinet, în cazul în care va fi un cabinet tehnocrat, trebuie să fie miniștri antreprenori, „care au creat performanță și știu care sunt nevoile acelor ministere”.

„Din păcate, până în prezent, nu a existat o consultare a mediului privat, deși am făcut solicitări în acest sens. Chiar și ieri am trimis o solicitare către președinte. Miniștrii care vor fi în noul cabinet, dacă vorbim de cabinet tehnocrat, trebuie să fie miniștri antreprenori, adică oameni care provin din mediile pe care ei le vor păstori și care au creat performanță și știu care sunt nevoile acelor ministere. În egală măsură, cred că trebuie să ne îndreptăm atenția spre partenerii sociali, și din rândul acestora să așteptăm propuneri. CNIPMMR are o serie de oameni pregătiți pentru a intra în Guvern și de a performa. La audierile viitorilor miniștri trebuie să aibă un cuvânt de spus și partenerii sociali, respectiv ONG-urile, dacă vorbim despre alte domenii specifice”, a subliniat Jianu.

Președintele Klaus Iohannis va anunța marți, la ora 17,00, într-o declarație de presă, numele premierului desemnat și concluziile consultărilor cu partidele și formațiunile parlamentare.

Șeful statului a avut luni și marți a doua rundă de consultări cu partidele și formațiunile parlamentare pentru desemnarea premierului.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Se împlinesc 28 de ani de la ultimul meci jucat de România la Mondiale: Hagi, Popescu și Petrescu, eliminați de Boban, Suker și Asanovic
Capital.ro
Curs valutar marți, 30 iunie. Cât valorează euro, dolarul și lira sterlină. BNR a publicat noile cifre
Playtech.ro
Cât va ajunge Euro până la finalul lui 2026. Previziunile economiștilor pentru curs, inflație și prețuri
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Renovatio, ultimatum pentru Andrei Nicolescu! De ce depinde soarta președintelui lui Dinamo
MediaFlux
Avertismentul unui doctor pe timp de caniculă privind folosirea aerului condiționat la maximum: Să nu dormim exact în zona de influență directă a aparatului
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?