Oamenii peşterilor au părăsit Africa cu 30.000 de ani mai devreme decât se credea

Oamenii peşterilor din Africa au început să colonizeze restul lumii cu 30.000 de ani mai devreme decât se credea până acum.
Romania TV
02 dec. 2011, 11:20
Oamenii peşterilor au părăsit Africa cu 30.000 de ani mai devreme decât se credea

Arheologii au descoperit noi unelte de piatră care dovedesc că oamenii au plecat din Africa acum peste 100.000 de ani. Înainte, se credea că acest lucru s-a întâmplat acum 40.000-70.000 de ani.

Echipa, condusă de dr. Jeffrey Rose de la Universitatea Birmingham , a descoperit instrumente ascuţite în peste 100 de situri din Oman, în Peninsula Arabică. Uneltele sunt din perioadă nubiană (Epoca de Piatră Mijlocie), dovezi care au mai fost găsite doar în Africa centrală.

Aceasta este o mare realizare pentru cercetătorii care studiază cum s-a împrăştiat omenirea în lume. Se ştie că omul a apărut pentru prima oară în Africa, de unde s-a răspândit apoi pe întreg globul.

Creatorii acestor instrumente au întrat în Arabia acum 106.000 de ani, cel devreme, şi erau, cel mai probabil, oameni şi nu neanderthali.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Produsul lansat de Gabi Tamaș! Fostul fotbalist vrea să dea lovitura cu o nouă afacere chiar înainte de sărbători
Capital.ro
S-a stins un poet irepetabil al României. Cuvintele i-au fost flori care nu se ofilesc niciodată: Viaţa asta trece îngrozitor de repede
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul