Oaza de liniște din România unde se îndeplinesc dorințele celor cu sufletul curat. Cine se roagă aici are parte de adevărate miracole

Acest loc din România este vizitat de turiști pentru că poate îndeplini dorințe mari. Pelerinii care se roagă aici au parte de miracole.
Alina Costache
08 oct. 2023, 18:30
Oaza de liniște din România unde se îndeplinesc dorințele celor cu sufletul curat. Cine se roagă aici are parte de adevărate miracole
Locul din România unde se îndeplinesc cele mai mari dorințe

În acest loc din România se pot întâmpla adevărate minuni pentru cei care vin să se roage aici. Este vizitat aproape zilnic de pelerini, din întreaga țară, care au auzit cât de sfântă este zona și de istoria impresionantă care a stat la baza construcției sale.

Locul mai este cunoscut și sub numele de „Capela Sixtină a Estului” și a fost ctitorit de Ștefan cel Mare. Se găsește la 36 de kilometru de municipiul Suceava și la 4 kilometri de orașul Gura Humorului.

Citește și: Profeția cutremurătoare a părintelui Arsenie Boca, înainte de moarte! ”Rusia va invada România!”

Mănăstirea Voroneț este loc de pelerinaj pentru mulți români, care nu vin aici doar să se roage ci și să se bucure de frumusețea peisajului, dar și de vestitul albastru, unic prin nuanță.

„Albastrul de Voroneț” este o nuanță foarte căutată și mulți dintre cei care au vizitat lăcașul sfânt nu-și pot explica rezistența culorii în pofida numeroaselor ploi. Se spune că meșterii de atunci au pictat pereții mănăstirii când încă nu se uscaseră, ceea ce a dus la fuzionarea perfectă cu tencuiala.

„În centrul unui sat situat la poalele Carpaţilor, pe sobrul fond verde al pădurii de brazi, se ridică o biserică simplă cu pereţii exteriori ornaţi în fresce – Mănăstirea Voroneț. Edificiul pare un Evangheliar iluminat larg deschis.

Astfel l-au vrut demult pictorii anonimi şi cei care au comandat aceste picturi: pereţii tapisaţi cu fresce trebuiau să figureze ochilor privitorilor învăţătura Scripturii (…)”, aparea pe site-ul oficial al Mănăstirii Voroneț.

Mănăstirea Voroneț a fost conmstruită în 1488, în doar 3 luni și trei săptămâni, după ce Ștefan cel Mare, domnitor al Moldovei, i-a învins pe turci. Se spune că Ștefan cel Mare s-a consultat cu un mare sihastru al regiunilor Moldovei, înainte de ridicarea Mănăstirii Voroneț, părintele Daniil.

Citește și: Cea mai faimoasă stațiune balneoclimaterică din România, renumită și pentru cel mai mare lac helioterm din Europa

Ștefan cel Mare, ostenit de bătăliile cu turcii, dar hotărât să nu se lase înfrânt, a mers la duhovnic și i-a mărturisit gândurile sale. Părintele l-ar fi sfătuit pe domnitor să meargă la luptă, să-i învingă pe turci și apoi să ridice o mănăstire, așa cum obișnuia după fiecare victorie.

„Iară Ştefan-Vodă, mergând de la cetatea Neamţului în sus pre Moldova, au mărsu pe la Voroneţ, unde trăia un părinte sihastru, pre nume Daniil. Şi bătând Ştefan-Vodă în uşa sihastrului să-i descuie, au răspuns sihastrul să aştepte Ştefan-Vodă afară până ce şi-a istovi ruga. Şi după ce şi-au istovit ruga, l-au chemat în chilie pre Ştefan-Vodă. Şi s-au spovedit Ştefan-Vodă la dânsul.

Şi au întrebat Ştefan-Vodă pre sihastru ce va face, că nu poate să se mai bată cu turcii; închina-va ţara la turci, au ba? Iar sihastrul a zis să nu o închine, că războiul este al lui, numa, după ce va izbândi, să facă o mănăstire acolo, în numele Sfântului Gheorghie, să fie hramul bisericii”, apare în cronicile lui Ion Neculce.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Tripleta de Champions League a lui Gigi Becali, în vacanță, în Turcia. Două vedete de la FCSB încearcă să-l convingă pe Drăguș să semneze
Capital.ro
Se schimbă calculele pentru pensii. Decizia intră în vigoare de la 1 iulie. Cum va fi influențat stagiul de cotizare
Playtech.ro
Orașul din România care exportă miliarde de euro anual. Cum a devenit unul dintre cele mai puternice centre economice
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Gigi Becali: ”Ce să negociem, mă?”. Transferul la FCSB l-a marcat pe viață
MediaFlux
Tone de fructe și legume cu pesticide. Românii, în pericol
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți