Obama, ”ezitant” şi ”confuz”, Parisul ”iresponsabil”, potrivit Damascului

Damascul a făcut apel duminică la Congresul SUA ''să dea dovadă de înţelepciune'' blocând loviturile aeriene asupra Siriei şi l-a calificat pe preşedintele Barack Obama drept ''ezitant'' şi ''confuz''.
Iulian Tudor
01 sept. 2013, 13:48
Obama, ''ezitant'' şi ''confuz'', Parisul ''iresponsabil'', potrivit Damascului

Totodată, Damascul a acuzat Parisul, care s-a arătat în prima linie cu Washingtonul pentru lovituri aeriene punctuale asupra regimului sirian, că este ”iresponsabil” şi că ”susţine” Al-Qaida, informează Agerpres.

Într-o primă reacţie oficială la decizia preşedintelui american de a cere autorizaţia Congresului în vederea unei intervenţii militare în Siria, ministrul-adjunct de externe Fayçal Moqdad a declarat că ”preşedintele Obama era în mod clar ezitant, decepţionat şi confuz când vorbea ieri /sâmbătă/”. ”Nimeni, indiferent că este preşedintele SUA sau oricare alt preşedinte, nu poate justifica o agresiune nejustificabilă”, a declarat Moqdad presei.

”Acuzaţiile /americane/ privind utilizarea de către Siria a armelor chimice n-au nici o bază”, a estimat Moqdad. ”Arme chimice au fost utilizate de Al-Qaida şi de cei care sunt în solda sa, graţie a ceea ce oferă Turcia, Arabia Saudită şi alte ţări acestor terorişti. Congresul SUA trebuie să dea dovadă de înţelepciune”, a subliniat ministrul sirian.

”Există un guvern responsabil în Siria, dar guvernul de la Paris este iresponsabil /…/ Politicienii francezi au înşelat poporul francez şi s-au comportat în mod iresponsabil. Ei au falsificat faptele şi susţin organizaţii teroriste precum Al-Qaida”, a adăugat ministrul sirian.

Preşedintele francez, Francois Hollande, şi ministrul său de externe înşeală poporul francez pentru a-şi justifica politica eronată în Siria. Ei vor eşua”, a mai spus oficialul sirian.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
De ce se sărbătorește de două ori pe an Paștele în familia lui Giovanni Becali: „Ne împărțim!”
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Contract de donație pentru casă. Cine îl poate ataca şi cât costă actele la notar
Adevarul
Cum au fost construite minunile ingineriei antice. Dunărea și munții, mutați pentru Podul lui Traian și Sarmizegetusa Regia
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Miron Cozma striga din tribună”. S-a aflat după 30 de ani! Motivul incredibil pentru care Răducioiu s-a retras de la națională
MediaFlux
Hristos a Înviat! Tradiții și obiceiuri în Noaptea de Înviere și în prima zi de Paște. Ce este obligatoriu
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj