Obsesia tehnologiei: Japonezii, dispuşi să stea la coadă peste O SĂPTĂMÂNĂ în aşteptarea noului iPhone

Noile smartphone-uri din gama iPhone nu erau încă anunţate oficial când fanii japonezi ai celor de la Apple se aflau deja la coadă pe străzile din Tokyo, fiind gata să rămână acolo până la 20 septembrie pentru a fi primii care intră în posesia obiectului
Romania TV
11 sept. 2013, 08:37
Obsesia tehnologiei: Japonezii, dispuşi să stea la coadă peste O SĂPTĂMÂNĂ în aşteptarea noului iPhone

Un salariat japonez de 44 de ani s-a declarat mândru că a fost primul care şi-a pus scaunul şi sacoşa în faţa magazinului Apple din cartierul cochet Ginza, începând de marţi. „Sunt bucuros că am obţinut primul loc„, a declarat Tetsuya Tamura pentru agenţia franceză de presă, ocupat să posteze mesaje pe Twitter cu dispozitivul său iPhone 4, unde numărul său de „abonaţi” crescuse cu peste 1.000 de când îşi instalase „tabăra” acolo.

„Faptul că mă aflu aici îmi face să crească adrenalina”, a explicat Tamura, precizând că „îmi voi sacrifica aici zilele anuale de concediu plătit, dar merită efortul„.

Noile iPhone 5s şi 5c, versiuni îmbunătăţite şi colorate ale iPhone 5 prezentate marţi de Apple în SUA vor fi comercializate în Japonia începând cu 20 septembrie, dată până la care Tamura s-a declarat hotărât să aştepte pe trotuar, cu toate că rezervărilor vor fi deschise de-abia peste două zile.

Pentru prima dată, principalii trei operatori niponi vor propune simultan aceste dispozitive populare. Softbank a fost primul care a pus la dispoziţie un model de iPhone în iulie 2008. Acestuia i s-a alăturat în octombrie 2011 KDDI. De această dată, cel mai important din arhipelag, NTT Docomo, a decis la rândul său să le propună gama iPhone celor 62 de milioane de abonaţi ai săi

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
George Copos, prima reacție după moartea lui Mircea Lucescu. Cum s-au cunoscut, de fapt, cei doi: „Cel mai bun prieten al lui nea Mircea”
Capital.ro
Ce se va întâmpla cu Călin Georgescu. De ce a fost ridicat controlul judiciar. Adevărata miză
Playtech.ro
Cât este litrul de carburant în Bulgaria. Mulți români trec granița pentru a face plinul: 'Merită?'
Adevarul
Viktor Orban ar fi primit bani de la mafia rusă. Dezvăluirile unui șef de organizație criminală din Budapesta
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
PAPARAZZI Mobilizare de grad 0 în familia Lucescu! Răzvan și fiul său, Matei, misiune contracronometru pentru hainele de înmormântare ale marelui Il Luce FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj