Oficialii de la Kiev îi liniștesc pe ucraineni și anunță că alimentarea cu energie electrică este sub control: ”Nu este nevoie să părăsim țara”

Oficialii de la Kiev îi liniștesc pe ucraineni și anunță că în aceste momente alimentarea cu energie electrică este sub control, în ciuda atacurilor lansate de armata rusă asupra infrastructurilor de producție a energiei.
Alina Costache
20 nov. 2022, 14:01
Oficialii de la Kiev îi liniștesc pe ucraineni și anunță că alimentarea cu energie electrică este sub control: ”Nu este nevoie să părăsim țara”

Oficialii de la Kiev îi liniștesc pe ucraineni și anunță că în aceste momente alimentarea cu energie electrică este sub control, în ciuda atacurilor lansate de armata rusă asupra infrastructurilor de producție a energiei.

Citește și În plină iarnă, Ucraina riscă să rămână în beznă! Alimentarea cu energie, în pericol după valul de atacuri cu rachete ale rușilor

Ministerul Energiei din Ucraina a anunțat sâmbătă că alimientarea cu energie electrică a țării este sub control și că ucrainenii nu au niciun motiv de panică.

Șeful companiei DTEK, cel mai mare producător privat de energie din ţară, a transmis la scurt timp după anunțul celor de la minister, că nu este nevoie ca oamenii să părăsească Ucraina.

Vă reamintim că aproape jumătate din sistemul energetic ucrainean a fost paralizat de atacurile sistematice cu rachete ale armatei ruse asupra infrastructurii de producere și furnizare a energiei, fapt care le-a determinat pe autorităţile de la Kiev să declare vineri că este posibilă o închidere completă a reţelei electrice a capitalei.

„Dezminţind declaraţiile panicarde răspândite de reţelele de socializare şi mass-media online, vă asigurăm că situaţia cu aprovizionarea cu energie este dificilă, dar sub control”, a transmis Ministerul Energiei într-un comunicat de presă.

Oficialii ucraineni au transmis că autoritățile de pe teritoriul întregii tări  au programat întreruperi ale alimentării cu energie electrică pentru a ajuta la repararea avariilor.

Ucrainenii sunt îndemnați să reducă consumul de energie cu 25%

Mai mult, ministerul Energiei îndeamnă populația să îşi reducă consumul de energie cu cel puţin 25%.

În urma atacurilor repetate asupra infrastructurii energetice din Ucraina ale armatei lui Putin, Volodimir Zelenski a acuzat luna trecută, Rusia că încearcă să destabilizeze ţara. Acesta a spus că scopul Moscovei este de a forța milioane de ucraineni să fugă spre vest pentru a genera o criză a refugiaţilor pentru Uniunea Europeană.

Directorul general al DTEK, Maxim Timchenko, a lăudat efortul forţelor armate, industriei energetice, dar şi a ucrainenilor individuali pentru a menţine aprovizionarea cu energie electrică spunând că datorită lor populația nu este nevoită să părăsească Ucraina.

„De aceea nu este nevoie să părăsim Ucraina astăzi”, a declarat acesta într-un comunicat.

Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că problemele de aprovizionare cele mai grave au fost în Kiev şi în jur localitățile din jurul capitalei, precum şi în alte şase regiuni.

„Lucrăm în toată ţara pentru a stabiliza situaţia”, a spus preşedintele ucrainean într-un mesaj video.

Citește și Rușii continuă să bombardeze Ucraina! Zelenski: „Doar protecţia deplină a cerului ucrainean va salva atât Ucraina, cât şi Europa de multele posibile escaladări ale agresiunii ruseşti!”

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Singurul lucru care l-a surprins pe Șumudică după România – San Marino. „Eu nu înțeleg. E de divizia B”
Capital.ro
EXCLUSIV. Makaveli, față în față cu Dan Andronic. Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu: Ăia sunt banii despre care ei vorbesc
Playtech.ro
Cât va dura valul de frig și de ninsori. Vești bune de la ANM, de când revin temperaturile de peste 20 de grade
Adevarul
Te sună „banca” și vrea datele tale? Cum recunoști o tentativă de fraudă și ce ai de făcut
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Nicușor Dan a anunțat moartea unui membru fondator al USR. Mesajul plin de durere al președintelui României: „Ne-a părăsit...”
iamsport.ro
Ion Țiriac a anunțat că și-a cedat colecția de mașini: ”O ofertă ieșită din comun”
MediaFlux
Adio, cumul pensie-salariu! Anunțul momentului în România
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume