OLANDA – GERMANIA 27-21, rezultat care califică România în semifinalele CE. Meci cu Rusia pentru finală

România s-a calificat miercuri în semifinalele Campionatului European de hadbal feminin, de pe poziţia a doua a grupei II. În ciuda înfrângerii suferite în faţa Ungariei, victoria Olandei cu Germania le-a asigurat româncelor calificarea la golaveraj, în dauna Norvegiei şi a Ungariei.

12 dec. 2018, 18:33

UPDATE: OLANDA – GERMANIA 27-21, iar România va întâlni Rusia vin eri, de la 18.30, în semifinalele CE de handbal

OLANDA – GERMANIA LIVE VIDEO ONLINE STREAMING: România aşteaptă rezultatul partidei Olanda – Germania, care se va disputa miercuri seară, de la ora 22.00 (în direct la TVR 1 și TVR HD), doar o victorie categorică a Germaniei, la 11 goluri diferenţă, ducând, la ratarea prezenţei formaţiei noastre în semifinalele turneului final al Campionatului European din Franţa.

Miercuri seară, în ultima partidă susţinută în Grupa principală 2, România a pierdut întâlnirea cu Ungaria, de la Nancy, scor 29-31, la pauză 17-17. Handbalistele conduse de selecţionerul Ambros Martin s-au desprins la cinci goluri la jumătatea primei reprize, scor 11-6, însă adversarele au revenit şi s-au apropiat la un singur gol, 13-12, în minutul 23, reuşind chiar egalarea în minutul 29, scor 15-15. La cabine s-a intrat la egalitate, 17-17, iar în partea a doua a jocului Ungaria a preluat pentru prima oară conducerea în minutul 32, scor 18-17. Mai mult, Ungaria s-a desprins la cinci goluri în minutul 42, scor 25-20, moment în care a început cursa de urmărire a tricolorelor, care au revenit la un singur gol, 25-26, în minutul 48. Ne-am apropiat şi la un gol, 25-26 şi 26-27, scor la care România a suferit o pierdere grea, în minutul 52. Cristina Neagu a fost împinsă de Szimonetta Planeta şi a suferit o accidentare la genunchiul piciorului drept, fiind scoasă cu targa din teren şi transportată la spital. S-a încheiat 31-29 pentru Ungaria, echipa noastră ratând pe final două aruncări de la 7 metri.

Golurile formaţiei noastre au fost marcate de Neagu 9 (1x7m), Pintea 7, Buceschi 4 (1x7m), Laslo 3, Dragut 2, Ardean-Elisei 2 (1x7m), Florică 1 şi Chiper 1. Yuliya Dumanska a avut şapte intervenţii salvatoare, iar Denisa Dedu a apărat patru aruncări, dintre care două de la 7 metri.

Tot miercuri, Norvegia a învins Spania, scor 33-26 (18-17).

Clasament Grupa principală 2: 1. Norvegia 6p (golaveraj: 155-131), 2. ROMÂNIA 6p (140-132), 3. Olanda 6p (101-105), 4. Ungaria 6p (139-146), 5. Germania 4p (111-110), 6. Spania 0p (127-149).

Semifinalele sunt programate vineri, 14 decembrie, la Paris.