Oleg Smirnov, acuzat că ar fi deturnat ajutoarele umanitare pentru pensionarii transitreni

Potrivit anchetatorilor, Oleg Smirnov şi asociatul său Oleg Briziţki, un bancher, au deturnat în perioada 2008-2009 suma de 5,2 milioane de dolari, alocată de Rusia ca ajutor umanitar pentru pensionarii din regiunea moldoveană separatistă prorusă
Romania TV
07 nov. 2011, 11:18
Oleg Smirnov, acuzat că ar fi deturnat ajutoarele umanitare pentru pensionarii transitreni

Comitetul rus de Investigaţii ar putea să îl aducă la interogatoriu pe fiul lui Igor Smirnov, liderul Transnistriei, în legătură cu presupusa sa implicare în deturnarea sumei de 5,2 milioane de dolari din fonduri umanitare.

Potrivit anchetatorilor, Oleg Smirnov şi asociatul său Oleg Briziţki, un bancher, au deturnat în perioada 2008-2009 suma de 5,2 milioane de dolari, alocată de Rusia ca ajutor umanitar pentru pensionarii din regiunea moldoveană separatistă prorusă, relatează RIA Novosti în pagina electronică.

Un dosar penal împotriva lui Smirnov şi asociatului său a fost deschis la sfârşitul lui octombrie, dar niciunul dintre cei doi nu s-a prezentat după ce au fost citaţi.

Oleg Smirnov, care are cetăţenie rusă, deţine mai multe apartamente în Moscova şi o vilă la periferia capitalei ruse. De asemenea, el are mai multe companii, potrivit poliţiei.

Igor Smirnov conduce Transnistria de aproximativ 20 de ani. În 2011, el a anunţat că intenţionează să candideze pentru al cincilea mandat consecutiv.

Liderul transnistrean Igor Smirnov ar trebui anchetat şi el împreună cu fiul său, aprecia preşedintele Comisiei ruse pentru Relaţiile CSI, Aleksei Ostrovski, citat de ProTV Chişinău, după ce Procuratura rusă l-a citat pe Oleg Smirnov, bănuit de delapidare de fonduri.

Ostrovskii mai declara, citat de cotidianul rus Kommersant, că este evident că Igor Smirnov a tolerat actele de corupţie şi delapidarea fondurilor provenite din ajutoare ruseşti.

 

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Stadionul de aproape 30 de milioane de euro din România care a devenit ”casă” pentru funcționarii primăriei. Ce meciuri se mai joacă aici
Capital.ro
Elena Udrea a primit un semn de la Dumnezeu. Ce i s-a întâmplat în pușcărie: Fix în noaptea de Înviere!
Playtech.ro
Andreea Anița, condusă pe ultimul drum. Momente sfâșietoare la înmormântare
Adevarul
„Probabil că va fi numit Al Treilea Război Mondial peste 10 ani”. Ce spune Generalul Ben Hodges despre conflictul din Iran
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ei sunt Alexandru și Valentin, tinerii de 29 și 24 de ani care și-au pierdut viața în urma accidentului din Însurăței. Pe Alexandru îl aștepta acasă o fetiță de 4 ani
iamsport.ro
Fără dubii! Alex Chipciu a numit ”cea mai bună” echipă din istoria României: ”Cât trăim noi ca națiune așa va fi!”
MediaFlux
Ministrul Nazare, implicat într-un accident auto. Două persoane au ajuns la spital UPDATE
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj