Olguţa Vasilescu: „Nu înţeleg de ce se aruncă în continuare, necontrolat, deşeurile, din moment ce absolut toţi cetăţenii judeţului plătesc o taxă de gunoi”

Primarul din Craiova, Lia Olguța Vasilescu, îi ceartă pe cetățenii craioveni care continuă să arunce deșeuri pe domeniul public, în zone de la periferia municipiului.
Filip Stan
10 sept. 2022, 14:30
Olguţa Vasilescu:

Primarul Olguţa Vasilescu subliniază că deși sunt aplicate amenzi, deșeurile menajere sunt aruncate în continuare în locuri nepermise de către unii locuitori ai Craiovei.

„Eu chiar nu reușesc să înțeleg de ce se aruncă, în continuare, necontrolat, deșeurile, din moment ce absolut toți cetățenii județului plătesc o taxă de gunoi, lunară. Din moment ce, oricum, plătești serviciul de salubrizare, de ce nu arunci gunoiul în tomberoanele de acasă? Înainte nu făceau contract și din această cauză aruncau peste tot, dar acum? Câte amenzi trebuie să mai dăm până să se civilizeze unii?”, a scris Olguța Vasilescu pe contul său de Facebook.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, despre lupta pentru Primăria Capitalei: „Gabriela Firea o să-l bată pe Nicușor Dan de o să-i sune apa în cap”

Primarul Craiovei arată că vor fi continuate acțiunile de curățenie și în viitor.

„Astăzi, a avut loc o acțiune de eliberare a spațiilor publice, din zona străzii Eliza Opran, de gunoaie și deșeuri abandonate, dar și gunoi menajer. În doar câteva zeci de minute, au fost ridicate peste 40 de tone de deșeuri abandonate și eliberate terenurile. Sunt acțiuni comune, desfășurate în mod frecvent de echipele Salubrității Craiova împreună cu echipajele societății IRIDEX”, a transmis Olguța Vasilescu.

Citeşte şi: Rareş Bogdan neagă intenţia liberalilor de a-l schimba pe Ciucă cu Bode: „Este o prostie cruntă! Sunt încercări de destabilizare a PNL şi a guvernării”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce avere impresionantă are iubitul Simonei Halep. Afacerile de succes în care este implicat Dorin Mateiu
Capital.ro
O decizie a Ryanair privind locurile din avion este anchetată: taxa care a stârnit controverse
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Rusia face baze militare la granița cu NATO. Mari îngrijorări în Europa
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți