OLIMPIADĂ: Programul din 18 august al sportivilor români la Rio 2016

OLIMPIADĂ: Am ajuns în cea de-a 13-a zi a Jocurilor Olimpice de la Rio. În program, avem un singur sportiv care participă, astăzi, la atletism.

18 aug. 2016, 03:28

Atletism

Andrei Gag – la greutate – de la ora 15:55 – calificări grupele A și B. De la ora 02:30 are loc finala.

Evoluțiile sportivilor români la atletism:

Florina Pierdevară și Claudia Bobocea au pierdut miercuri, 17 august, calificarea în semifinalele probei de 800 m. Pierdevară a terminat pe locul 7, în prima serie, iar Claudia Bobocea s-a clasat a şasea în seria a doua. Au fost în total opt serii, iar în semifinale s-au calificat primele două sportive din fiecare serie.

Alina Rotaru a ratat calificarea în finala de la lungime. Ea a evoluat în grupa A şi a reuşit două din cele trei încercări.

Marian Oprea a ratat toate cele trei sărituri efectuate în cadrul calificărilor de la triplusalt, desfășurate luni, 15 august.

Bianca Răzor nu s-a calificat în semifinalele probei de 400 m.

Atletele Elena Andreea Panțuroiu și Cristina Bujin au pierdut calificarea în finala probei de triplu salt.
Ancuța Bobocel nu s-a calificat în finala probei de 3.000 m obstacole. În concursul de sâmbătă, 13 august, ea s-a clasat pe locul 13.

***

Rezultatele sportivilor români în ziua a 12-a a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro:

Lupte libere: Emilia Alina Vuc – categoria 48 kg, a pierdut în optimi în faţa sportivei indiene Vinesh Vinesh

Atletism: Florina Pierdevară şi Claudia Bobocea au ratat calificarea în semifinale la 800 metri, după ce au încheiat pe locurile 7, respectiv 6 în seriile în care au concurat.

În prezent, România are câştigate patru medalii la Jocurile Olimpice de la Rio.

Medalie de Aur – Echipa feminină de Spadă a României – Ana-Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop şi Loredana Dinu