Olivia Steer, reţetă minune „Antigripă”. Raed Arafat o desfiinţează complet. „Pune în pericol viaţa”

Olivia Steer este din nou în atenția lumii după ce a publicat pe rețelele sociale o rețetă ''antigripă'', înlocuitoare pentru vaccinul antigripal. Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), desființează total remediul propus de Olivia Steer și avertizează că poate fi pusă în pericol viața oamenilor.
Iulian Tudor
07 feb. 2019, 09:31
Olivia Steer, reţetă minune

„Usturoiul și ceapa nu știu ce efect pot să aibă. Sunt sănătoase, dar asta nu înseamnă că vor crea imunitate împotriva unei boli care poate să ucidă pe cineva. Îmi pare foarte rău, dar nu ai cum să testezi astfel de remediu pentru că tu, dacă nu ai făcut gripă, pentru că sunt mulți care nu o fac într-un sezon și o fac în sezonul următor, cred că i-a protejat acest remediu, dar de fapt, științific, acest remediu nu prea protejează. Testările se fac în laboratoare, se fac cu cercetări care sunt autorizate și care sunt monitorizate și care au o metodologie. Nu poți să spui că am luat și nu am răcit, ca și cum remediul este bun. Acest lucru este o superficialitate și o gândire care nu poate decât să pună viața în pericol copiilor tăi sau rudelor tale.”, a declarat Raed Arafat, prezent prin legătură telefonică, în emisiunea Violetei Romanescu, de la România TV.

Citeşte şi Sorina Pintea: Aproximativ 10.000 de fiole de vaccin antigripal vor fi redistribuite în ţară

Iată rețeta postată de Olivia Steer

”Am găsit pe un site cu trafic greu reteta naturistă a VACCINULUI ANTIGRIPAL. Rog nu-l faceți acasă, dacă nu vreți să se supere Tanti Pintea și Nenea Cercel, că nu le mai iese epidemia, nici macar pe hîrtie. Și apoi nu mai pupă nimeni comisioane din noile achiziții de vaccinuri. Și asta nu e frumos deloc!
1/4 cana usturoi pisat
1/4 cana ceapă tocată
1/4 cană ardei iute tocat
1/4 cană ghimbir ras
3 linguri de hrean ras
1 lingura cuișoare pisate
750 ml oțet organic de mere
Se așează totul într-un borcan de 1, 5 litri. Se completează cu oțet și se lasă la infuzat peste noapte. Se iau două-trei-patru linguri, la fiecare masă.”, este mesajul publicat de Olivia Steer pe pagina sa de Facebook.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„M-au făcut maimuță! Am vrut să mă retrag!” Kylian Mbappe, victima rasismului pe Arena Națională din București
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente și garsoniere. Se transmite notificare și se dă termen de 60 zile
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj