Sorina Pintea: Aproximativ 10.000 de fiole de vaccin antigripal vor fi redistribuite în ţară

Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, a declarat marţi că aproximativ 10.000 de fiole de vaccin antigripal vor fi redistribuite în ţară la sfârşitul acestei săptămâni.
Romania TV
22 ian. 2019, 16:44
Sorina Pintea: Aproximativ 10.000 de fiole de vaccin antigripal vor fi redistribuite în ţară

„Săptămâna trecută, de la Direcţiile de Sănătate Publică ne-au venit solicitări pentru a suplimenta aceste doze (de vaccin antigripal – n.r.). În acest moment, la Ministerul Sănătăţii se analizează această situaţie şi pot să vă spun că vom redistribui în teritoriu cantităţi suplimentare – aproximativ 10.000 de fiole săptămâna aceasta spre final”, a afirmat Sorina Pintea, la Bruxelles, după audierea în Comisia de Sănătate a Parlamentului European, potrivit Agerpres.

Pintea a spus că aşteaptă informările de joi ale Institutului Naţional de Sănătate Publică pentru a vedea dacă avem a doua săptămână epidemică consecutivă.

„Aşteptăm comunicatele pe care Institutul Naţional de Sănătate Publică le va da joi referitoare la faptul dacă avem sau nu a doua săptămână epidemică. Aşa cum spuneam, dacă trei săptămâni la rând avem săptămână epidemică, atunci putem vorbi despre o epidemie de gripă”, a spus oficialul MS.

Ministrul Sănătăţii a precizat că triajul epidemiologic în şcoli poate fi făcut şi de cadrele didactice.

„În urmă cu câţiva ani, Ministerul Sănătăţii a semnat împreună cu Ministerul Educaţiei Naţionale un memorandum privind acest triaj epidemiologic în şcoli. Acest tip de acţiune nu este necesar să se facă de către un medic, el poate fi făcut de cadrele didactice la cursuri şi abia apoi copilul trimis la medicul şcolar sau la medicul de familie. Nu este nevoie de medici şcolari să facă triajul, cadrele didactice pot să o facă. De asemenea, erau discuţii de închidere a cursurilor dacă Ministerul Sănătăţii sau cel al Educaţiei spun asta. Nu. Este stipulat foarte clar – dacă într-o clasă este un număr mai mare de trei copii bolnavi de gripă, atunci se poate lua măsura închiderii cursurilor la acea clasă sau în acea şcoală. În funcţie de ceea ce apare, punctual, DSP-urile pot lua deciziile care se impun împreună cu inspectoratele şcolare”, a subliniat Sorina Pintea.

Numărul persoanelor care au murit din cauza gripei a ajuns marţi la 27, potrivit unei informări a Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică. 

Citeşte şi: Ministerul Educaţiei cere inspectoratelor şcolare monitorizarea cazurilor de gripă şi infecţii respiratorii din unităţile de învăţământ

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Dinamo, transfer din Spania. Fundașul central de 26 de ani a ajuns în cantonamentul din Polonia! Exclusiv
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Prima schimbare la buletinul electronic după valul de reclamații. Ce documente nu vor mai fi cerute cetățenilor
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?