Oltchim, în grupă cu Buducnost Podgorica, Krim Ljubljana şi Metz în Liga Campionilor

Oltchim Râmnicu Vâlcea, campioana României la handbal feminin, a fost repartizată în grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor, alături de Buducnost Podgorica (Muntenegru), Krim Ljubljana (Slovenia) şi Metz Handball (Franţa), conform tragerii la sorţi efectuată marţi la sediul EHF de la Viena.

15 nov. 2011, 11:03

Oltchim reîntâlneşte două dintre echipele cu care s-a luptat în grupa principală a Ligii Campionilor din sezonul trecut: Buducnost Podgorica şi Krim Ljubljana, clasate atunci pe locurile 1 şi respectiv 3. Elevele lui Radu Voina s-au clasat pe 4, ratând calificarea în semifinale.

În prima fază a competiţiei, Buducnost a câştigat Grupa A, cu cinci victorii şi un eşec, devansând pe FC Midtjylland, Byasen şi Thüringer HC. Krima terminat pe locul secund în Grupa B, cu 6 puncte, după Larvik, dar înaintea formaţiilor Viborg HK şi Podravka Vegeta Koprivnica. Metz s-a clasat şi ea pe locul secund în Grupa C (6 p), devansată de Györi AUDI ETO KC, dar înaintea danezelor de la Randers HK şi a formaţiei austriece Hypo Niederösterreich.

Cele 6 etape ale grupei principale sunt programate pe 4/5 februarie, 11/12 februarie, 18/19 februarie, 25/26 februarie, 3/4 martie şi 10/11 martie. Din grupa principală 1 fac parte Larvik HK (Norvegia), Gyor ETO (Ungaria), Itxako Navarra (Spania) şi FC Midtjylland (Danemarca).