OLYMPIQUE LYON-ASTRA GIURGIU 1-2. Victorie senzaţională a Astrei, pe Stade Gerland

OLYMPIQUE LYON-ASTRA GIURGIU 1-2. Astra a jucat extraordinar în Franţa, pe stadionul puternicei Olympique Lyon, şi a reuşit să câştige, după ce a fost condusă cu 1-0 la pauză.

21 aug. 2014, 18:30

OLYMPIQUE LYON-ASTRA GIURGIU LIVE VIDEO 1-2. Astra a făcut o partidă foarte bună, mai ales în repriza secundă, şi a avut multe momente când a fost mult superioară puternicului său adversar.

Gazdele au deschis scorul în minutul 25, prin veteranul Steed Malbranque (34 de ani), care a finalizat simplu, cu stângul, de la marginea careului. Fatai a egalat în minutul 71, după centrarea lui Enache, şi tot Fatai a fost oprit in extremis de Bacary Kone (min. 74), pentru ca un minut mai târziu Budescu să fie la un pas de gol.

Lyon a rămas cu un om mai puţin în minutul 77. Rose, nesigur tot meciul, a văzut al doilea galben pentru un fault la Fatai.

De Amorim, inspirat introdus la pauză, a fost faultat în careu de Grenier, recent intrat în joc, iar Budescu a transformat cu siguranţă penaltyul, în minutul 81, stabilind scorul final 2-1 pentru Astra. De remarcat că Olympique Lyon era până acum neînvinsă de echipe româneşti.

Returul va avea loc pe 28 august, la Giurgiu.

Click aici pentru a vedea Olympique Lyon – Astra Giurgiu

Cele mai importante faze ale meciului:

Min. 90+5 Finalul partidei, Astra a câştigat cu 2-1!

Min. 90+3 Din nou ocazie Olympique Lyon, şutul lui Gremier, din lovitură liberă, e scos cu greutate de Lung, în corner.

Min. 90+1 Ocazie la poarta Astrei, Bacary Kone trimite cu capul, balonul cade pe transversală!

Min. 81 GOOOL Astra! Budescu a transformat penalty-ul cu siguranţă, 2-1 pentru Astra!

Min. 80 Penalty pentru Astra, De Amorim a fost faultat clar în careul francezilor!

Min. 78 Rose, de la Lyon, l-a faultat dur pe Fatai şi a primit al doilea galben în acest joc, fiind eliminat!

Min. 75 Astra domină, şut Budescu, în diagonală, puţin pe lângă poartă.

Min. 74 Ocazie mare a lui Fatai, care ajunge singur cu Lopes, dar atacantul Astrei este deposedat în ultimul monment de un fundaş al francezilor.

Min. 72 GOOOL Astra! După numeroase ocazii, giurgiuvenii egalează pe Stade Gerland! Kehinde Fatai a marcat din pasa lui Enache, Lyon-Steaua 1-1!

Min. 60 Astra are din nou şansa egalării, dar şutul lui Laban trece peste poarta lui Lopes.

Min. 49 Ocazie a Astrei, şutul lui Budescu trece puţin pe lângă poartă.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45 Finalul primei reprize.

Min. 39 Fatay este din nou periculos, iar de această dată nimereşete poarta, din 12 metri, dar Lopes a reţinut mingea.

Min. 36 Ocazie MONUMENTALĂ ratată de Fatay! Enache i-a centrat excelent, iar atacantul nostru a reluat din 6 metri peste poartă! Goalkeeper-ul Lyonului era bătut!

Min. 26 GOL Lyon! Acţiune şnur a francezilor, Jallet i-a pasat lui Malbranque, care a şutat pe jos în staânga lui Lung! Lyon-Astra 1-0!

Min. 17 Astra răspunde cu o ocazie a lui Fatay, şutul acestuia, din interiorul careului, trece peste poarta francezilor!