Opera Naţională Bucureşti lansează Stagiunea Estivală 2020 cu o serie de concerte în aer liber

Opera Națională București, instituție publică de cultură aflată în subordinea Ministerului Culturii, în parteneriat cu Primăria Sectorului 5 prin Centrul Cultural și de Tineret „Ștefan Iordache” au din nou onoarea și bucuria de a fi alături de publicul drag printr-o serie de concerte în aer liber intitulate „Seri de Operă Estivale”.
Romania TV
16 iul. 2020, 12:19
Opera Naţională Bucureşti lansează Stagiunea Estivală 2020 cu o serie de concerte în aer liber

Stagiunea Estivală a Operei Naționale București, intitulată „Seri de Operă Estivale”, face parte din SAMER 2020 – Stagiunea Artistică Muzicală Estivală a României 2020, proiect intițiat de Ministerul Culturii., proiect intițiat de Ministerul Culturii.

Mult așteptata reîntâlnire se dorește a fi una emoționantă, cu momente de neuitat pentru cei prezenți. În fiecare weekend începând cu 17 iulie, ora 20:00, până pe 22 august, esplanada primei scene lirice a țării va prinde viață și culoare. Vocile artiștilor, pașii balerinilor și muzica se vor împleti în aceste seri estivale pentru publicul bucureștean.

Parfumul concertelor Operei Naționale București se va simți din nou, de data aceasta într-o atmosferă caldă de vară. Printre stele și miros de flori, ariile își vor spune povestea, duetele muzicale vor topi sigiliul absenței activității artistice.Fiecare seară va avea o temă diferită, care îi va purta pe cei prezenți într-o călătorie muzicală prin cele mai cunoscute compoziții și partituri scrise cu dor, freamăt și pasiune. „Acestea sunt ingredientele care sperăm că vor aduce din nou în sufletele publicului frumosul univers al artei clasice”, declară Ștefan Ignat, Manager – Director General al Operei Naționale București.

Primul eveniment care va deschide seria concertelor „Seri de Operă Estivale” va avea loc vineri, 17 iulie, începând cu ora 20:00, și va fi dedicat destinului și ariilor emoționante, intitulat „Seara destinelor muzicale”. Momentele muzicale vor fi interpretate de soliștii Irina Iordăchescu, Sorana Negrea, Alin Stoica, Iordache Basalic și Marius Boloș, violonistul Radu Dunca, acompaniați la pian de Mihaela Vîlcea, conceptul regizoral aparținându-i lui Alex Nagy.

Sâmbătă, 18 iulie, începând cu ora 20:00, vă așteptăm să ne bucurăm împreună de „Seara declarațiilor muzicale”. Această seară își propune să fie una a declaraților muzicale, de la cele șoptite pe ascuns până la cele rostite cu înflăcărare. Vor interpretata arii din opere celebre nume sonore ale scenei lirice bucureștene precum: Bianca Mărgean, Mihaela Ișpan, Monica Luca, Liviu Indricău, Vicențiu Țăranu, Iustian Zetea, acompaniați la pian de Ioana Maxim; conceptul regizoral aparținându-i Claudiei Machedon.

Duminică, 19 iulie, începând cu ora 20:00 pe esplanada Operei Naționale București se va desfășura „Seara ariilor și compozițiilor celebre”, o seară dedicată ariilor și duetelor fredonate de fiecare iubitor al genului liric. O seară a emoțiilor notate pe partiturile muzicale ale celor mai importanți compozitori. Momentele muzicale vor fi interpretate de nume sonore ale primei scene lirice: Iulia Isaev, Oana Andra, Daniel Magdal, Adrian Mărcan, Filip Panait, violonistul Rafael Butaru, acompaniați la pian de Mihaela Vîlcea și Monica Nicoleta Gemene, conceptul regizoral aparținându-i lui Alex Nagy.

Biletele se pot achiziționa doar online, de pe tickets.operanb.ro. Accesul la concerte se va realiza cu minim o oră înaintea evenimentului, în condiții de siguranță și respectând normele în vigoare în contextul actual al pandemiei cu virusul COVID-19.

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Au vrut să ardă toate peliculele cu Nadia Comăneci la Revoluţie! O fostă sportivă a plecat din ţară după ce fratele ei a fost ucis
Capital.ro
Permis de conducere, regulă nouă în 2026 în România. Conducătorii auto care nu mai dau sala
Playtech.ro
Situaţiile în care salariaţii beneficiază de zile de concediu de odihnă suplimentar. Puţini angajaţi ştiu de acest drept
Adevarul
Haos de Revelion în Amsterdam: violențe fără precedent, doi morți din cauza artificiilor și biserică mistuită de flăcări
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Imagini uluitoare! Omul cu o avere de 1,4 miliarde de dolari și-a construit una dintre cele mai scumpe case din țară
MediaFlux
Mercur intră în Capricorn pe 1 ianuarie 2026. Cele trei zodii care vor fi afectate de acest eveniment astrologic
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend