Opera Naţională Bucureşti sărbătoreşte 90 de ani de la înfiinţare

Opera Naţională Bucureşti sărbătoreşte, anul acesta, 90 de ani de la înfiinţare într-o manieră inedită. Instituţia lansează o aplicaţie pentru smartphone-uri ce le va permite pasionaţilor să asculte fragmente din "La Traviata" de Giuseppe Verdi.
Romania TV
27 nov. 2011, 09:43
Opera Naţională Bucureşti sărbătoreşte 90 de ani de la înfiinţare

Prin intermediul unei tehnnologii inovatoare, Opera Bucureşti şi o companie de profil au dezvoltat o aplicaţie multimedia.

Aceasta permite ca proprietarii de smartphone să vadă logoul instituţiei în 3D şi să asculte fragmentul „Brindisi” din „La Traviata”.

Practic, biletele pentru spectacole au fost personalizate cu acest sistem, idee aplicată în premieră în România.

Duminică seară, Opera organizează o gală de premiere a foştilor angajaţi. Intrarea este liberă, în limita locurilor din sală.

În 3 decembrie va urma reprezentaţia-eveniment cu „Lohengrin” al lui Richard Wagner. Acesta a fost spectacolul inaugural al instituţiei, interpretat în 1921 sub bagheta lui George Enescu.

Sărbătoarea operei va continua până în 8 decembrie, când va avea loc o gală de balet.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
El este antrenorul român care și-a dat amendă singur după ce a întârziat 20 de secunde. Tocmai a plecat din SuperLiga!
Capital.ro
 Maghiarii îi dau dreptate lui Traian Băsescu. Riscuri directe pentru Nicușor Dan: A arătat unde e pericolul
Playtech.ro
ANAF scoate la licitație o garsonieră din Ploiești pentru aproximativ 11.000 de euro. Ce detalii apar în anunț
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Filmul crimei din Cluj, unde un bărbat de 24 de ani a înjunghiat-o mortal pe mama fostei iubite, iar pe sora ei a băgat-o în spital. Ce a făcut cu doar o seară înainte
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
Horoscop 27 mai. Ziua în care revin emoții și persoane din trecut. Zodiile care azi riscă să piardă tot
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi