Alertă în Vrancea. Un bărbat din Bucureşti s-a rătăcit

Zeci de pompieri, jandarmi şi poliţişti au căutat un bucureştean care s-a rătăcit în judeţul Vrancea şi care nu le-a putut oferi echipelor de căutare indicii despre locul în care se află. Când l-au găsit, după două ore şi jumătate de la primirea apelului la 112, bărbatul era dezorientat, din cauza unei afecţiuni medicale de care suferă, iar maşina îi era împotmolită în nisip, în albia râului Putna.
Romania TV
18 sept. 2018, 08:24
Alertă în Vrancea. Un bărbat din Bucureşti s-a rătăcit

Potrivit IPJ Vrancea, bucureşteanul de 67 de ani a sunat, în noaptea de luni spre marţi, la 112 şi a anunţat că s-a rătăcit în timp ce se îndrepta spre casă, la volanul autoturismului său.

Dezorientat, omul nu a putut spune unde se află şi nici nu le-a dat prea multe indicii oamenilor legii care să-i facă să ajungă mai repede la el. Singurul detaliu pe care omul l-a putut oferi a fost că aude o apă curgând în zonă.

Imediat, poliţiştii Secţiei 1 Poliţie Rurală Goleşti au plecat în căutarea persoanei, formând echipe de căutare împreună cu pompieri şi jandarmi.

Apelul 112 a fost localizat geografic, informaţia fiind coroborată cu datele primite de la bărbatul căutat. În tot acest timp, poliţiştii au vorbit la telefon cu el, spunându-i să ţină farurile masinii aprinse şi să facă flashuri pentru a-l observa mai repede.

După circa două ore si jumătate de la primirea apelulului, autoturismul bărbatului a fost reperat vizual în extravilanul satului Mirceştii Noi. Când au ajuns în zonă, echipele de căutare au constatat că maşina este împotmolită în nisip, în albia râului Putna. iar bucureşteanul era dezorientat.

Echipele de căutare au reuşit să scoată autoturismul, iar bărbatul a fost condus la Postul de Poliţie Vânători. Totodată, a fost solicitată şi intervenţia unui echipaj din cadrul SAJ Vrancea. Ulterior, bărbatul a fost preluat de familie întrucât nu a suferit leziuni.

În urma cercetarilor, poliţiştii au aflat că pe fondul unor afecţiuni medicale care l-au dezorientat, bucureşteanul a virat stânga de pe DN 2 E85 şi-a continuat deplasarea pe raza satelor Petreşti şi Mirceştii Noi, pentru ca la un moment dat să rămână împotmoloit cu autoturismul în albia râului Putna.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Fotografie de milioane la Dinamo – U Cluj! Gică Hagi, „vegheat” de Mircea Lucescu
Capital.ro
Prognoza meteo pentru toamnă: ce indică calendarul pe 100 de ani pentru septembrie, octombrie și noiembrie 2026
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Reclama românească în care Trump este ironizat subtil: „Nu se crede buricul pământului și nu provoacă conflicte”. Reacțiile internauților străini
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Iulia Pârlea, apariție spectaculoasă în costum de baie. Imagini din vacanță cu prezentatoarea rubricii Vremea de la PRO TV
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat