Operațiunea Epic Fury, ziua 28: Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat joi seara că prelungește cu încă zece zile măsura suspendării atacurilor asupra infrastructurii energetice din Iran. Liderul de la Casa Albă susține că decizia luată de el vine „la cererea guvernului iranian”.
Prin urmare, atacurile asupra infrastructurii energetice sunt suspendate până în data de 6 aprilie. „La cererea guvernului iranian, vă rog să permiteți ca această declarație să servească drept avertisment pentru faptul că suspend perioada de distrugere a centralei energetice cu 10 zile, până luni, 6 aprilie 2026, ora 20:00, ora estică”, a scris Trump într-o postare pe Truth Social.
Acesta a subliniat că discuțiile dintre cele două părți sunt în curs și „decurg foarte bine”. „Discuțiile sunt în curs și, în ciuda declarațiilor eronate contrare ale mass-mediei de știri false și ale altor părți, acestea decurg foarte bine”, a adăugat președintele american.
La începutul săptămânii, Trump anunța pe platforma Truth Social că a ordonat amânarea cu cinci zile a atacurilor împotriva infrastructurii energetice și a centralelor electrice iraniene.
Iranul a emis un avertisment amplu către operatorii din industria ospitalităţii din Orientul Mijlociu, susţinând că hotelurile şi alte facilităţi civile folosite pentru cazarea personalului militar american ar putea fi considerate „ţinte defensive legitime” dacă această practică continuă, conform CNN.
Agenţia semi-oficială Fars News din Iran, citând „surse informate”, a afirmat că locaţiile utilizate de personalul american nu se limitează la Bahrain şi Emiratele Arabe Unite. Aceasta a susţinut că au fost identificate alte locuri de cazare pentru forţele străine în alte părţi ale regiunii, inclusiv în Siria, Liban şi Djibouti.
Sursele citate de Fars, apropiată de Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice, au declarat că avertismentul Iranului către operatorii hotelieri este „cuprinzător şi definitiv”, orice loc care găzduieşte personal militar străin – „indiferent de locaţia geografică” – va fi tratat ca o ţintă legitimă dacă activitatea suspectată nu încetează imediat.
Anterior. ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi a declarat într-o postare pe X că trupele americane s-au retras din bazele militare din ţările arabe din Golful Persic membre ale Consiliului de Cooperare al Golfului (GCC) şi se cazează în hoteluri şi birouri.
„De la începutul acestui război, soldaţii americani au părăsit bazele militare din GCC pentru a se ascunde în hoteluri şi birouri”, a scris Araghchi, susţinând că forţele americane folosesc „cetăţenii din GCC ca scut uman”. El a îndemnat hotelurile din ţările din Golf să refuze rezervările făcute de personal militar american.
CNN nu a putut verifica independent afirmaţiile din raportul Fars sau declaraţiile lui Araghchi. Oficialii americani şi cei din GCC nu au răspuns public până în prezent.

Președintele SUA, Donald Trump, ar fi fost informat de serviciile de informații americane că noul lider suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, ar putea fi homosexual, potrivit unor surse citate de presa americană. Informația ar proveni din rapoarte ale comunității de informații și ar fi fost discutată în cadrul unui briefing la Casa Albă, arată The New York Post.
Potrivit relatărilor din presa americană, liderul american ar fi reacționat cu surpriză atunci când a aflat concluziile preliminare ale serviciilor de informații privind viața personală a noului lider iranian. Surse apropiate briefingului susțin că informația este considerată credibilă de către agențiile de informații, deși nu există dovezi publice sau confirmări oficiale privind aceste afirmații, scrie The New York Post.
Conform acelorași surse, informațiile ar indica existența unei relații de lungă durată între Mojtaba Khamenei și o persoană apropiată familiei sale. Speculațiile privind viața personală a lui Mojtaba Khamenei ar fi circulat în mediile politice și de securitate încă dinaintea ascensiunii sale la conducerea Iranului. Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului timp de peste trei decenii, a murit recent, iar fiul său Mojtaba Khamenei a fost ales pentru a-i succeda la conducerea republicii islamice. Noul lider este considerat unul dintre cei mai influenți oameni din cercul puterii iraniene și a fost descris de analiști drept „puterea din spatele robeii”, datorită rolului său în gestionarea accesului la fostul lider suprem.
În Iran, relațiile homosexuale sunt ilegale și pot fi pedepsite sever conform legislației islamice. Din acest motiv, orice speculație privind orientarea sexuală a unui lider politic reprezintă un subiect extrem de sensibil. Până în prezent, autoritățile iraniene nu au comentat public aceste informații, iar Casa Albă nu a oferit o reacție oficială.
Axios – Pentagonul analizează trimiterea a încă 10.000 de militari în Orientul Mijlociu
Casa Albă şi Pentagonul analizează trimiterea a cel puţin 10.000 de militari suplimentari în Orientul Mijlociu în zilele următoare, potrivit unui înalt oficial al apărării din SUA, informează Axios.
Dacă administraţia Trump decide să trimită trupe suplimentare, numărul militarilor de luptă americani din regiune va creşte semnificativ. Este un nou semnal că o operaţiune terestră americană în Iran este pregătită în mod serios. comentează Axios.
Această mobilizare masivă de trupe terestre este analizată în contextul în care preşedintele Trump afirmă că SUA negociază cu Iranul un acord pentru a pune capăt războiului. Oficialii iranieni nu au acceptat încă organizarea unei întâlniri la nivel înalt cu SUA şi privesc cu suspiciune iniţiativa diplomatică americană, considerând că ar putea fi o altă manevră.
Oficialul american din domeniul apărării se aşteaptă ca o decizie să fie luată săptămâna viitoare şi a precizat că trupele vor proveni din alte unităţi de luptă decât cele deja trimise în regiune.
The Wall Street Journal a relatat prima dată că administraţia Trump ia în calcul trimiterea acestor întăriri.
Pentagonul elaborează opţiuni militare pentru o „lovitură finală” în Iran, care ar putea include utilizarea forţelor terestre şi o campanie masivă de bombardamente, a relatat Axios.
Trump nu a luat încă o decizie privind aplicarea acestor scenarii, dar surse afirmă că este pregătit să escaladeze situaţia dacă negocierile cu Iranul nu vor produce rezultate concrete în curând.
Alte întăriri, inclusiv mai multe escadrile de avioane de luptă şi mii de militari, sunt aşteptate să ajungă în Orientul Mijlociu în zilele şi săptămânile următoare.
O unitate expediţionară de puşcaşi marini va ajunge în această săptămână, iar o alta este în curs de desfăşurare.
Elementul de comandă al Diviziei 82 Aeropurtate a primit ordin să se desfăşoare în Orientul Mijlociu împreună cu o brigadă de infanterie formată din câteva mii de militari.
Preşedintele american Donald Trump a anunţat joi că prelungeşte – până la 6 aprilie – ultimatumul pe care l-a dat Iranului pentru deschiderea Strâmtorii Ormuz, renunţând la ameninţări anterioare de a bombarda centrale iraniene dacă Teheranul nu deschide această cale de navigaţie.