Oprescu le-a cerut instituțiilor măsuri privind soluționarea urgentă a sesizărilor, în contextul ninsorii

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, le-a cerut instituțiilor din subordine să ia măsuri pentru soluționarea urgentă a sesizărilor, în contextul codului portocaliu de ninsori vizând Bucureștiul.
Romania TV
24 ian. 2014, 16:09
Oprescu le-a cerut instituțiilor măsuri privind soluționarea urgentă a sesizărilor, în contextul ninsorii

Având în vedere prognoza meteo, cât și avertizarea meteorologică de vineri, primarul general Sorin Oprescu a emis o dispoziție de urgență prin care a solicitat instituțiilor publice aflate în subordine, operatorilor de servicii publice (RADET, RATB, SC APA NOVA București SA, Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement, Administrația Cimitirelor și Crematoriilor Umane, Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București, Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București, SC Luxten Lighting Company SA, Direcția Generală de Poliție Locală și Control a Municipiului București), precum și direcțiilor implicate în programul de deszăpezire din cadrul Primăriei Capitalei să asigure permanență 24 din 24 ore la sediile instituțiilor, să ia măsuri astfel încât dispeceratele să preia toate sesizările și să fie redirecționate către persoanele competente pentru a fi soluționate în regim de urgență”, relevă un comunicat al Primăriei Municipiului București (PMB), potrivit Agerpres.

De asemenea, se vor asigura echipe necesare pregătite să intervină în orice moment pentru rezolvarea problemelor ce pot apărea.

Pentru a putea acționa în cel mai scurt timp, operatorii de deszăpezire au poziționat utilajele în 58 de puncte fixe în toate sectoarele Capitalei, astfel încât să poată interveni rapid cu materiale antiderapante, cu prioritate în rampe, pante, poduri și la intrările în școli, grădinițe și instituții de interes public, arterele principale și secundare. În cazul în care se vor înregistra căderi masive de zăpadă, utilajele operatorilor sunt pregătite de pluguire.   

Conform raportării operatorilor de salubrizare din toate sectoarele Capitalei, în prezent sunt pregătite 455 de utilaje și se află în stoc 20.621 de tone de clorură de sodiu, 4.673 de tone de alte materiale (clorura de calciu și eco-taw) și 75 de tone de nisip.

Direcția Control din cadrul Direcției Generale de Poliție Locală și Control a Municipiului București va asigura monitorizarea permanentă în teren a programului de deszăpezire și combaterea poleiului.

Toate direcțiile din subordinea Primăriei Capitalei trebuie să fie pregătite de iarnă, iar Direcția de Asistență Socială are deschise adăposturile sociale pentru găzduirea oamenilor străzii, are asigurat stocul de pături, haine și încălțăminte pentru aceștia și sunt pregătite unitățile mobile ce vor oferi ceai și mâncare caldă celor fără adăpost atunci când vremea va fi deosebit de rece.

PMB a pus la dispoziția cetățenilor un numărul de telefon gratuit Dispecerat Situații de Urgență 0.800.800.868 la care pot sesiza urgențele 24 de ore din 24.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Denis Alibec și Dennis Politic, ultimele informații despre situația lor la FCSB. Mai rămân din ianuarie?
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Adio „dată de expirare” pe alimente în România. Schimbarea propusă promite mai puțină risipă, dar cere mai multă atenție la raft
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cristina, o cunoscută influenceriță, a sfârșit în mod tragic după ce mașina în care se afla a fost complet distrusă. A suferit mai multe stopuri cardiace în drum spre spital
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Data expirării va fi scoasă de pe produsele alimentare din România. Ce trebuie să știe cumpărătorii
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde