ORA DE IARNĂ 2015. Când se schimbă ora şi ce se întâmplă cu mersul trenurilor

ORA DE IARNĂ 2015. Trecerea la oră de iarnă, începând din data de 25 octombrie, nu modifică mersul trenurilor, circulația urmând a se efectua conform orarelor prevăzute, informează joi Societatea de Transport Feroviar CFR Călători.
Filip Stan
22 oct. 2015, 13:55
ORA DE IARNĂ 2015. Când se schimbă ora şi ce se întâmplă cu mersul trenurilor

ORA DE IARNĂ 2015. În activitatea de transport feroviar de pasageri se va trece, începând de duminică, la ora Europei orientale (ora oficială de iarnă), astfel ca ora 4,00 va deveni ora 3,00.

În noaptea de 24 spre 25 octombrie, trenurile de călători vor pleca din gările în care se formează conform orei de vară, până la ora 4,00. Trenurile care au ora de plecare din gările în care se formează după ora 4,00, vor pleca la orele stabilite în mersul de tren în vigoare, respectând ora oficială de iarnă.

ORA DE IARNĂ 2015. Trenurile de călători aflate în circulație după ora 4,00, ora oficială de vară, vor opri în stațiile din parcurs stabilite, unde vor staționa până la ora de plecare din mersul trenurilor, conform noii ore. Trenurile care mai au de parcurs o distanță scurtă până la stația finală își vor continua mersul până la destinație.

Având în vedere că și în țările vecine trecerea de la ora de vară la ora de iarnă se face în aceeași zi de duminică, 25 octombrie 2015, între stațiile de frontieră cu Republica Moldova, Ungaria, Serbia, Bulgaria și Ucraina, trenurile vor circula după orarul din mersul de tren în vigoare.

Vezi şi: ORA DE IARNA 2015: De ce se schimbă ora la sfârşitul lui octombrie

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Cum s-au schimbat calculele în SuperLiga după calificarea Universității Craiova în finala Cupei României Betano. Cine merge în cupele europene. Toate scenariile
Capital.ro
Ce se întâmplă cu actualul buletin în România? Data limită până când mai este valabil. Nu va mai putea fi utilizat ca document de călătorie
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara