Oraşul din România în care circulaţia tuturor autovehiculelor va fi interzisă pe 1 mai

De 1 mai, dar şi a doua zi, circulaţia maşinilor, autoutilitarelor şi motocicletelor va fi interzisă în municipiul Blaj, în vederea prevenirii şi limitării infecţiilor cu coronavirus, potrivit unei hotărâri adoptate miercuri de Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă (CLSU).
Romania TV
29 apr. 2020, 15:36
Oraşul din România în care circulaţia tuturor autovehiculelor va fi interzisă pe 1 mai

„Va fi interzisă circulaţia tuturor autovehiculelor, maşinilor, autoutilitarelor şi motocicletelor în municipiul Blaj în zilele de 1 mai 2020 şi 2 mai 2020, între orele 7,00 şi 19,00.

Excepţie fac următoarele categorii de autovehicule, maşini, autoutilitare, motociclete şi/sau participanţi la trafic: autovehicule, maşini, autoutilitare care aprovizionează unităţile de alimentaţie publică din municipiul Blaj – altele decât acelea pentru care s-a luat măsura interzicerii activităţii pe perioada stării de urgenţă, autovehicule, maşini, autoutilitare care prestează servicii de livrare pentru agenţii economici de pe raza municipiului Blaj cu activităţi industriale, autovehicule, maşini, autoutilitare, motocicletele aflate în tranzit prin municipiul Blaj, cu condiţia să tranziteze oraşul fără oprire programată, autovehicule, maşini, autoutilitare, motocicletele aparţinând persoanelor cu domiciliul sau reşedinţa în Blaj care se reîntorc la Blaj de la alte destinaţii situate în afara municipiului Blaj sau care se deplasează de la Blaj spre locul de reşedinţă/domiciliu situat în afara municipiului Blaj, autovehicule, maşini, autoutilitare, motociclete aparţinând persoanelor care se deplasează în interes de serviciu în municipiul Blaj în zilele de 1 şi 2 mai 2020, autovehicule, maşini, autoutilitare, motociclete aparţinând persoanelor care se deplasează în municipiul Blaj datorită unor urgenţe medicale sau unor motive temeinic justificate (căsătorie, deces etc.)”, se menţionează într-un comunicat transmis de Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă (CLSU).

Pentru situaţii de avarii sau situaţii de urgenţă, fac excepţie de la prevederile acestei hotărâri a CLSU Blaj autovehiculele, maşinile, autoutilitarele şi motocicletele Poliţiei şi Jandarmeriei, Ministerului Apărării Naţionale, Serviciului Public de Poliţie Locală al municipiului Blaj, Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă şi SMURD, Serviciului de Ambulanţă, Spitalului Municipal Blaj, Primăriei Municipiului Blaj, Serviciului Public de Interes Local „Gospodărie Comunală”, precum şi toate autovehiculele altor furnizori de servicii publice (energie electrică, gaz metan, apă-canal, internet/telefonie/cablu TV, salubritate etc.) şi ale tuturor celorlalte instituţii aflate în misiune în baza unui ordin de serviciu sau implicate în misiunea de prevenire şi limitare a infecţiilor cu coronavirusul SARS-CoV-2.

Nerespectarea acestei hotărâri se sancţionează cu avertisment sau cu amendă contravenţională în cuantum de la 100 de lei la 500 de lei.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Îi paște o nouă sancțiune?! Steagul Ținutului Secuiesc, în tribune la Csikszereda – FCSB. Cum a fost mascat pe transmisia TV. Foto
Capital.ro
Permis 2026. Reguli privind preschimbarea, reînnoirea și valabilitatea. În ce situații nu mai poți păstra documentul românesc
Playtech.ro
Ce fac dacă vecinul refuză să plătească jumătate din gard?. Sfatul unui avocat, paşi de urmat pentru rezolvarea problemei
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul jucător din SuperLigă nu vrea să meargă la Insula Iubirii: ”Tu ai văzut câte cupluri s-au despărțit?”
MediaFlux
Un nou program de finanțare pentru români. Se pun în joc milioane de euro
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România