Orașul din România unde un kilogram de roșii costă 3 lei. „Dacă vreți prețuri mici la legume și fructe, atunci trebuie să puneți presiune pe primari”

Roșiile s-au scumpit enorm în ultima perioadă, în multe zone din România. Un kilogram de roșii a ajuns să coste chiar și 10 lei.
Filip Stan
07 iun. 2022, 17:14
Orașul din România unde un kilogram de roșii costă 3 lei. „Dacă vreți prețuri mici la legume și fructe, atunci trebuie să puneți presiune pe primari”

Există, totuși, un oraș din România în care kilogramul de roșii costă aproximativ trei lei.

Asociația pentru Protecția Consumatorilor din România susține că la Buzău sunt „cele mai mici prețuri din România la roșii”:

„Cele mai mici prețuri din România la roșii le găsiți în Piața centrală din Buzău! Piețele agroalimentare sunt în administrarea primăriilor! Dacă vreți să aveți prețuri mici la legumele și fructele care se vând în piețele agroalimentare, atunci trebuie să puneți presiune pe primari pentru a scoate samsarii din aceste piețe!

Cei care administrează un oraș sau o comună, adică primarul și consiliul local, trebuie să se îngrijească și de aprovizionarea cu alimente de calitate și fără prețuri speculative în comunitatea pe care o păstoresc!”, a transmis Asociația pentru Protecția Consumatorilor din România.

Creșteri istorice ale prețurilor în România! Piața din București în care un kilogram de roșii românești a ajuns să coste 55 de lei

În ultimele luni, prețurile la alimente au crescut considerabil. În luna aprilie, cu doar două săptămâni înainte de Paște, un kilogram de roșii românești, în Piața Domenii, ajunsese să coste 55 de lei. Oamenii au rămas șocați când au văzut realitatea de la tarabe și cât de mulți bani ar trebui să scoată din buzunare în această perioadă. Mulți au mărturisit că nu își pot permite.

Asta în condițiile în care cu o lună înainte de Paște, în aceeași piață, un kilogram de roșii „grase de Bulgaria” era 18, 5 lei. Chiar și acel preț era considerat a fi destul de mare, dublu față de cât costă în supermarket.

În Piața Cotroceni, în urmă cu două luni, un kilogram de castraveţi cornişon era 25 de lei, adică triplu faţă de cât costau aceste trufandale în piaţă în aprilie 2021.

 

 

 

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, la Academia lui Gică Hagi. Secretul „Regelui” a fost dezvăluit: “Cel mai bun mereu
Capital.ro
Se schimbă ora! România trece la ora de vară. Se dă ceasul cu o oră înainte. Ora 03:00 va deveni ora 04:00.
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Putin face o ofertă pace. Rusia propune SUA un târg pentru a înceta războiul
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj