Orban, anunţ de ultimă oră despre autostrada Sibiu-Piteşti. Peste 870 de milioane de euro, bani europeni pentru construirea şoselei

Ludovic Orban a anunţat, joi, în timpul şedinţei de Guvern, că reprezentanţii Comisiei Europene au aprobat o finanţare de 875 de milioane de euro pentru construirea autostrăzii Sibiu-Piteşti. Premierul a precizat că şi despre autostrada care va traversa munţii spre Moldova.
Romania TV
03 sept. 2020, 15:22
Orban, anunţ de ultimă oră despre autostrada Sibiu-Piteşti. Peste 870 de milioane de euro, bani europeni pentru construirea şoselei

„Comisia Europeană a luat o decizie extrem de importantă pentru România. A aprobat alocarea unei finanţări de 875 de milioane de euro pentru construcţia tronsonului de autostradă Sibiu-Piteşti. În ceasul al 12-lea, aproape de finalul celui de-al şaptea an al exerciţiului 2014-2020, s-a luat această decizie.

Este o garanţie în momentul de faţă că avem banii alocaţi pentru a construi un tronson de autostradă fundamental, primul tronson de autostradă care traversează munţii şi care asigură banii necesari pentru închiderea coridorului IV – Rin – Dunăre”, a precizat Orban.

Autostrada Sibiu-Piteşti va fi construită în cinci tronsoane.

„Pe tronsonul unu se efectuează deja lucrări de construcţie – Sibiu-Boiţa. Progresul este de 21 la sută- stadiul fizic al lucrărilor. Pe tronsonul 5 avem contractul semnat de proiectare şi construcţie, este în curs de realizare proiectarea.

Pe tronsonul 4 s-au depus ofertele şi e în curs de evaluare. Pentru tronsoanele 2 şi 3 sunt depuse documentaţiile la Autoritatea Naţională de Achiziţii Publice, urmâdn să fie lansată procedura de licitaţie”, a explicat premierul.

De asemenea, şeful Exercutivului a menţionat că Ministerul Transporturilor a pregătit documentaţia pentru tronsonul de autostradă Ploieşti – Braşov.

„De asemeneea, sunt două tronsoane de autostradă care vor traversa munţii spre Moldova. Este vorba despre autostrada Unirii – Târgu Mureş-Iaşi-Ungheni pentru care pe primul tronson – Târgu Mureş-Târgu Neamţ – este în curs de realizare studiul de fezabilitate.
În cursul acestei luni va fi lansată licitaţia pentru contractul de realizare a studiului de fezabilitate şi a proiectului tehnic pe ecelelalte două trosnoane. – de la Târgu Neamţ la Ungheni.

De asemenea, este semnat contactul pentru realizarea a studiului de fezabilitate şi a proiectului tehnic pe un alt tronson important care va traversa Carpaţii şi va asigura legătura între Moldova şi infrastructura de transport european. E vorba despre tronsonul de autostradă Bacău – Braşov”, a menţionat Orban.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out! FIFA, lovitură pentru FCSB și Universitatea Cluj după calificările istorice obținute de Capul Verde și Bosnia la CM 2026. Update
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Se schimbă regulile pentru coletele din China. Ce taxe noi vor plăti românii pentru Temu și Shein
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Momentul în care Gică Hagi s-ar fi supărat pe Dorinel Munteanu: ”A fost o ură împotriva lui”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 27-28 iunie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?