Orban, în ziua cu record de cazuri: „După cum arată datele, părem că am oprit creşterea”

Premierul Ludovic Orban a afirmat, joi, că, deşi s-au înregistrat peste 1.300 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus, ”părem că am oprit creşterea”. ”Riscul cel mai mare era ca la un moment dat creşterea să nu mai fie liniară şi să aibă o tendinţă de creştere geometrică”, a afirmat Ludovic Orban.
Filip Stan
06 aug. 2020, 11:16
Orban, în ziua cu record de cazuri:

Premirul Ludovic Orban a fost întrebat, joi, la Petroşani, dacă ia în calcul noi măsuri restrictive, având în vedere că s-au înregistrat din nou peste 1.300 de cauri de infectare cu noul coronavirus şi a afirmat: ”După cum arată datele, părem că am oprit creşterea. Riscul cel mai mare era ca la un moment dat creşterea să nu mai fie liniară şi să aibă o teninţă de creştere geometrică”.

BILANŢ coronavirus 6 august România. 1.345 de cazuri noi de COVID-19 şi 45 de decese în 24 de ore. 458 de pacienţi la ATI

Premierul a reiterat ideea că s-a ajuns în această situaţie din cauza faptului că, trei săptămâni de zile, nu s-au putut lua măsuri faţă de persoanele infectate sau cele care au intrat în contact cu acestea.

”Am avut zeci de mii de români asupra cărora nu am avut pârghia legală să luăm nicio măsură. Astăzi avem în izolare aproape 30.000 de români. Gândiţi-vă că, dacă nu s-ar fi adoptat legea, aceştia ar fi circulat fără nicio restricţie pe stradă şi ar fi putut infecta pe alţii”, a mai declarat premierul.

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat, joi, încă 1.345 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus, bilanţul total ajungând la 57.895. În ultimele 24 de ore, 45 de persoane şi-au pierdut viaţa. În prezent, 458 de pacienţi sunt internaţi la Terapie Intensivă.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Colegul lui Joao Paulo de la CM 2026, transfer în SuperLiga! E în tribune la UTA – Rapid, iar conducerea a făcut marele anunț!
Capital.ro
Guvernul a adoptat noi măsuri de siguranță pentru piața de energie electrică. Transelectrica poate limita consumul între orele 19:00 și 23:00 dacă apar deficite în sistem
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Surpriză: Ștefan Baiaram, propus la o echipă din Serie A! ”Poate să dea 5-6 milioane de euro”
MediaFlux
Putin se pregătește sa atace o țară din NATO. Informații dezvăluite de serviciile secrete americane
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România