Orban: Liberalizarea pieţei la energie electrică şi gaze naturale nu se va face de la 1 ianuarie

Premierul Ludovic Orban a declarat, vineri, că liberalizarea pieţei la energie electrică şi gaze naturale nu se va realiza de la 1 ianuarie 2020, ci va exista o perioadă de tranziţie de 6 - 9 luni. Orban a amintit că vineri are programată o întâlnire cu reprezentanţii partidelor care sprijină Guvernul în Parlament pentru a discuta proiectul de modificare a OUG 114.
Romania TV
13 dec. 2019, 10:35
Orban: Liberalizarea pieţei la energie electrică şi gaze naturale nu se va face de la 1 ianuarie

„În ceea ce priveşte articolele din OUG care se referă la liberalizarea pieţei la energia electrică şi la gazul natural, opţiunea noastră este pentru o perioadă de tranziţie, adică nu trecem la liberalizare de la 1 ianuarie, o perioadă de tranziţie de 6 – 9 luni, astfel încât să existe o pregătire şi a companiilor, de la cele de producţie, până la cele de distribuţie şi furnizare, o pregătire şi a consumatorului. De asemenea, în perioada asta avem ca obiectiv, cum de altfel e scris şi în Programul de guvernare, să adoptăm actul normativ care defineşte consumatorul vulnerabil şi pachetul de sprijin pentru consumatorul vulnerabil, în condiţiile liberalizării preţului la energie electrică şi gaz natural”, a afirmat Orban, citat de Agerpres.

Premierul a adăugat că piaţa a fost liberalizată până la apariţia OUG 114, care a fixat din nou un preţ administrativ maximal la care producătorul poate să vândă gazul natural şi energia electrică către consumatorul casnic.

„Efectul a fost dezastruos pentru economie. La ora actuală, preţul la energie şi la gazul natural este foarte mare pentru producători şi pentru consumatori industriali, ceea ce duce la scăderea competitivităţii companiilor româneşti pe piaţa europeană”, a susţinut prim-ministrul.

Premierul a participat vineri la Adunarea Generală a membrilor Coaliţiei pentru Dezvoltarea României.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Fanii români iau cu asalt Piaţa Taksim înainte de baraj! Turcii au impus restricţii dure în Fan Zone: nu se vinde alcool
Capital.ro
Asociația de proprietari te obligă. Fiecare proprietar trebuie să semnează acest document
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj