Orban: PNL va vota împotriva modificărilor Codurilor penale. Moţiunea de cenzură o vom depune până la finalul sesiunii parlamentare

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat marţi că deputaţii liberali vor vota împotriva modificărilor Codurilor penale. De asemenea, liderul PNL a declarat că o moţiune de cenzură va fi depusă până la finalul acestei sesiuni parlamentare.
Romania TV
23 apr. 2019, 11:23
Orban: PNL va vota împotriva modificărilor Codurilor penale. Moţiunea de cenzură o vom depune până la finalul sesiunii parlamentare

„Chiar ni se pare o sfidare inacceptabilă acţiunea PSD de a trece pe repede înainte noi modificări la Codul penal şi la Codul de procedură penală, în condiţiile în care delegaţia Comisiei de la Veneţia vine în România şi se ştie foarte clar că poziţiile exprimate de plenul Comisiei de la Veneţia reprezintă un punct de plecare pentru poziţiile care sunt adoptate de Comisia Europeană, poziţiile de la nivelul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei şi, de asemenea, a Grupului Statelor Împotriva Corupţiei. Sfidarea la adresa delegaţiei de experţi a Comisiei de la Veneţia arată foarte clar că PSD – ALDE nu respectă şi nu intenţionează să respecte nicio recomandare a Comisiei de la Veneţia şi nicio recomandare din MCV, lucru care periclitează grav poziţia României la nivel european, riscând demararea unor proceduri de sancţionare a României din cauza sfidării sistematice şi a agresiunii permanente a coaliţiei majoritare împotriva independenţei justiţiei. (…) Nu vom vota. Vom vota împotrivă. Deja suntem pregătiţi să atacăm la CCR atât modificările la Codul penal, cât şi modificările la Codul de procedură penală”, a spus Orban, la finalul şedinţei Biroului Executiv al PNL.

Întrebat ce prevederi ar putea contesta PNL la Curtea Constituţională în contextul în care modificările au vizat eliminarea articolelor declarate neconstituţionale, el a răspuns că în orice moment poate apărea un amendament care să afecteze în ansamblu Codurile penale.

„Cine s-a fript cu ciorbă suflă şi în iaurt. Încă nu ştim care este forma finală a modificărilor. Oricând ne putem aştepta la orice amendament care să afecteze în ansamblu Codul penal şi Codul de procedură penală”, a afirmat Orban.

El a arătat că deputaţii liberali vor vota şi împotriva altor legi.

„Urmărim cu mare atenţie şi vom vota împotriva „Belinei II”, susţinută de Bădălău, că Bădălău vrea să aibă şi el Belina lui ca şi Dragnea şi aici suntem pregătiţi, în cazul în care o majoritate va reuşi să impună adoptarea acestei legi, să atacăm la CCR. Urmărim cu mare atenţie şi ne opunem categoric unei noi forme a legii dării în plată iniţiată de PSD – ALDE şi suntem pregătiţi să atacăm la CCR şi un astfel de act normativ”, a afirmat Ludovic Orban.

Orban: Moţiunea de cenzură o vom depune până la finalul acestei sesiuni parlamentare

„Obiectivul nostru este să câştigăm aceste alegeri, ne batem pentru a depăşi partidul de guvernământ în alegerile pentru PE şi pentru a convinge cetăţenii români că votând împotriva PSD, votând PNL practic votează o moţiune de cenzură împotriva Guvernului. Moţiunea de cenzură cu siguranţă o vom depune până la finalul acestei sesiuni parlamentare. (…) Vom depune moţiunea de cenzură în momentul în care îl vom considera cel mai potrivit, în care vom avea o minimă garanţie că vom avea un număr de parlamentari de partea noastră şi din zona arcului guvernamental. Momentul depunerii moţiunii de cenzură va fi decis pe baza unei analize cel mai probabil după alegerile pentru Parlamentul European, pentru că la ora actuală cetăţenii sunt chemaţi să decidă în primul rând cine reprezintă România la nivelul PE, în al doilea rând sunt chemaţi la referendumul convocat de preşedinte să spună foarte clar că vor pedepsirea celor care au săvârşit fapte de corupţie şi că nu acceptă iertarea celor care au săvârşit fapte de corupţie prin amnistie şi graţiere”, a spus Orban, la finalul şedinţei Biroului Executiv al PNL.

El a afirmat că nu a discutat cu preşedintele Klaus Iohannis cu privire la demersul de a depune o moţiune de cenzură.

Întrebat despre anunţul reprezentanţilor Pro România privind demararea unor discuţii pentru un demers împotriva Guvernului, el a susţinut că cea mai serioasă moţiune de cenzură este votul împotriva PSD la alegerile care urmează.

„Cea mai serioasă moţiune de cenzură o pot da cetăţenii la alegerile pentru Parlamentul European şi în cadrul referendumului declanşat de preşedintele României care este sprijinit total de PNL. Votând PNL pot să provoace înfrângerea PSD, iar înfrângerea PSD în aceste alegeri echivalează cu pierderea oricărei legitimităţi pentru a guverna România. Pierderea alegerilor de către PSD va declanşa o criză care aproape sigur va duce la căderea acestui Guvern”, a spus Orban.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Alertă la nivel european: fenomenul care se răspândește rapid în fiecare colț al continentului. Situația în România
Capital.ro
George Simion, vot pentru Nicușor Dan. L-a susținut fără ezitare: Știu cine e, e unul de-al nostru!
Playtech.ro
Ce înseamnă pentru români faptul că EURO a trecut de 5 lei? Eşti afectat mai mult decât ai crede
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Cele mai fericite orașe din Europa. Topul locurilor de vis
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Vine o schimbare totală. Nicușor Dan face un anunț major. La asta nu se mai aștepta nimeni
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele