Ordonanța-trenuleț lovește și în iT-iști. Guvernul vrea să elimine facilitățile din domeniul IT

Anul 2025 vine cu vești proaste și pentru It-iști. Se pare că guvernanții se pregătesc să elimine și facilităților de care beneficiau cei din IT.
Alina Costache
29 dec. 2024, 12:41
Ordonanța-trenuleț lovește și în iT-iști. Guvernul vrea să elimine facilitățile din domeniul IT
Ordonanța-trenuleț lovește și în iT-iști

Ordonanța-trenuleț lovește și în iT-iști. Sindicatele sunt nemulțumite din cauza ordonanței de urgență care prevede măsurile de austeritate prin care Guvernul Ciolacu vrea să reducă cheltuielile bugetare. Se pare că și cei care lucrează în domeniul IT vor fi afectați.

Ordonanța-trenuleț provoacă nemulțumiri în IT

Sindicaliștii se tem că din cauza măsurilor de austeritate pe care guvernanții vor să le introducă le vor scădea veniturile.

„Referitor la Ordonanţă, toate Confederaţiile şi-au exprimat totala nemulţumire. Există temerile că, de fapt, se reduc veniturile, nu numai se îngheaţă”, au declarat reprezentanții Confederaţiei Naţionale a Sindicatelor Libere din România – Frăţi, potrivit Agerpres.

Citește și Pensiile, salariile și alocațiile copiilor nu mai cresc. Forma finală a „ordonanței austerității” a fost publicată

Potrivit acestora, Guvernul Ciolacu a promis că nu se vor bloca posturile din sănătate, memorandumul existent pe această temă va merge înainte. De asemenea, guvernanții au transmis că se vor găsi soluţii pentru a nu bloca posturile din asistenţă socială şi învăţământ, inclusiv care au legătură cu fondurile europene.

În ceea ce privește acordarea voucherelor de vacanță, acestea se vor da în continuare, însă se va introduce coplata.

„Dacă vrei tichet, plăteşti 50%, adică 800 de lei. Ulterior primeşti voucherul de 1.600 de lei”, au precizat sindicaliștii.

Potrivit reprezentanţilor CNSLR Frăţia, la începutul ședinței dintre sindicate, patronate şi premierul Marcel Ciolacu despre măsurile fiscale propuse prin „ordonanţa trenuleţ” s-a făcut o trecere în revistă a cheltuielilor efectuate de Guvern în 2024.

Astfel, potrivit datelor prezentate, cheltuielile de personal au fost în 2024 cu 18,1 miliarde lei peste cele prevăzute în buget, aproximativ 1% din PIB (în special în sănătate şi învăţământ), cele cu asistenţa socială şi pensii cu 13,1 miliarde lei mai mari, cu bunuri şi servicii cu 11,4 miliarde lei, investiţiile cu 19 miliarde lei, transporturile cu 4,5 miliarde lei în plus etc.

„Pentru următorii 7 ani, deficitul trebuie adus la 3%, conform înţelegerii cu Comisia Europeană.(…) După aprobarea bugetului, ni s-a transmis că se va discuta şi legea salarizării, cea discutată deja cu Banca Mondială. (…) S-a introdus pe ordinea de zi şi punctul referitor la numărul (contingentul) de muncitori străini non -UE, care vor putea lucra legal pe teritoriul ţării în 2025 şi anume 100.000, cifră aprobată. Ni s-a atras atenţia că începând cu noul buget vor dispărea facilităţile existente, începând cu cele din sectorul IT”, au mai spus sindicaliștii.

Citește și Sindicaliștii anunță proteste, după măsurile de austeritate luate de Guvern: „Prorogarea va crea o tensiune socială suplimentară”

 

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Cum arată curtea Mirelei Vaida. Frumoasa prezentatoare se bucură de o adevărată oază de liniște | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
El e noul transfer al lui Dinamo! Fotbalistul de națională care a eliminat FCSB a semnat! Exclusiv
Capital.ro
Vești proaste pentru șoferii români care merg în această țară. Blocaje uriașe pe cele mai circulate autostrăzi
Playtech.ro
Cine trebuie să declare veniturile din străinătate și actele necesare. ANAF a început controalele, ce faci dacă ai primit decizie
Adevarul
Cel mai „liberal” dintre primarii PSD explică cum a făcut reformă, deși legea administrației nu-l obliga
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Zinedine Zidane, desființat după numirea la naționala Franței: ”Absolut nimic nu-l recomandă pentru acest post! Câștiga trei Ligi cu Zwolle?”
MediaFlux
Mii de bunuri confiscate de ANAF, scoase la vânzare la prețuri mici. Românii vor putea cumpăra și de pe OLX
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România