Orientul Mijlociu fierbe! Israelul îşi va continua operaţiunile în Siria până la alungarea Iranului

Israelul îşi va continua operaţiunile în Siria până când Iranul "va părăsi" această ţară, a declarat marţi ministrul israelian al apărării Naftali Bennett, după o serie de lovituri aeriene imputate armatei israeliene pe teritoriul sirian, informează France Presse, conform agerpres.ro.  
Romania TV
06 mai 2020, 18:31
Orientul Mijlociu fierbe! Israelul îşi va continua operaţiunile în Siria până la alungarea Iranului

„Iranul nu are nimic de-a face în Siria (…) şi nu ne vom opri până când (iranienii) nu vor părăsi Siria”, a spus Bennett, fără a revendica în mod explicit raidurile pe care mass-media de stat siriene şi ONG-uri le-au atribuit aviaţiei israeliene.

Luni seară, paisprezece combatanţi iranieni şi irakieni au fost ucişi în raiduri nocturne în Siria, o ţară în război şi vecină Israelului, a anunţat un ONG sirian, afirmând că loviturile au fost probabil efectuate de Israel.

Raiduri aeriene în nordul Siriei, sunt morţi şi răniţi

De la 21 aprilie, acest ONG şi presa de stat siriană au raportat cel puţin şase lovituri în Siria imputate Israelului împotriva poziţiilor iraniene sau unor grupuri apropiate Iranului, inclusiv Hezbollahul libanez.

Iranul şi Hezbollahul, inamici ai Israelului, ajută militar regimul sirian al lui Bashar al-Assad în războiul său împotriva rebelilor şi jihadiştilor.

Iranul „a intrat” în Siria ca parte a războiului din această ţară şi încearcă „să se implanteze” la frontiera israeliană pentru „a ameninţa” oraşe precum „Tel Aviv, Ierusalim şi Haifa”, a adăugat Bennett în interviul acordat canalului israelian Kan 11.

„Iranul a devenit o povară. Înainte un avantaj pentru sirieni, ei (iranienii) l-au ajutat pe Assad împotriva Daesh (un acronim arab pentru gruparea jihadistă Stat Islamic), dar au devenit o povară”, a declarat ministrul israelian.

El a cerut puterii de la Teheran să se concentreze asupra gestionării crizei locale a noului coronavirus.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Ei sunt, de fapt, cei mai buni atacanți din Superliga României! Cifrele nu mint. Unde au avut probleme Bîrligea și Louis Munteanu
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Pilonul 2 de pensii, la un nivel record. Câți bani are azi un român cu salariul mediu
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
De ce Mario Iorgulescu nu a luat niciodată legătura personal cu familia tânărului ucis în accidentul din 2019: ”E genul de persoană răzbunătoare”
MediaFlux
Noi măsuri dure pentru români. Anunț de la BNR privind concedierile: ”Tăierile de 10% nu sunt suficiente”
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend