Pacient infectat cu COVID-19, externat după 203 zile. Familia a fost chemată de trei ori să-şi ia adio de la el

Comitetul Național de Coordonare a Activităților de Vaccinare (CNCAV) a făcut publică povestea unui american infectat cu COVID-19, care a fost externat după 203 zile. Bărbatul a transmis şi un mesaj pentru toţi cei care nu cred în vaccin.
Alina Costache
30 iul. 2021, 20:12
Pacient infectat cu COVID-19, externat după 203 zile. Familia a fost chemată de trei ori să-şi ia adio de la el

Pacient infectat cu COVID-19, externat după 203 zile. Este vorba despre un american în vârstă de 58 de ani. Acesta a fost internat timp de 203 zile în  spitalele Norfolk și Norwich.

Pacient infectat cu COVID-19, externat după 203 zile

Citeşte şi Strănutul, noul simptom pentru varianta Delta la persoane nevaccinate. Simptome total diferite la cei vaccinați – STUDIU

Din cele 203 zile petrecute în spital, 120 au fost la Terapie Intensivă. Profesorul Sean Hunte s-a infectat cu coronavirus în timp ce era internat din cauza diabetului şi a pancreatitei.

Fiind în stare gravă și ventilat mecanic, medicii îi dădeau șanse foarte mici de recuperare. Familia sa a fost chemată de trei ori să-şi ia adio de la el, însă, Sean Hunte s-a dovedit a fi un învingător.

Americanul povesteşte că a avut mai multe momente când a crezut că nu va supraviețui. Nu se putea mișca, nu putea respira și vorbi, iar doctorii i-au spus că a fost foarte aproape să-și piardă viața.

Sean Hunte a suferit 7 operații din cauza pancreatitei și a trecut prin momente extrem de grele, fiind afectat de două boli majore: pancreatită acută și Covid.

În momentul în care a ieşit din spital, americanul le-a transmis tuturor să facă vaccinul cât mai repede.

“Riscurile sunt mult prea mari. Trebuie să vă vaccinați. Trebuie să vă protejați și trebuie să-i protejați pe cei dragi dumneavoastră.”
Sean Hunte a părăsit spitalul în aplauzele personalului medical care l-a îngrijit în tot acest timp.

Citeşte şi Concediu medical 2021. Noi reguli pentru acordarea concediilor medicale de la 1 august. Cum se acordă indemnizaţia de carantină

Bilanţ vaccinare 30 iulie 2021. Teama de restricţii şi de tulpina Delta creşte numărul vaccinaţilor

De la debutul campaniei, în România au fost vaccinate 4.993.756 de persoane, din care 4.845.700 cu ambele doze. Aproape 16.000 de români au fost vaccinați în ultimele 24 de ore, a anunțat, vineri, CNCAV. Mai mult de două treimi au primit prima doză de vaccin.

Potrivit CNCAV, din cei 15.863 de români vaccinați în ultimele 24 de ore, 11.168 au primit prima doză, iar 4.695 pe cea de-a doua.

Au fost semnalate 13 reacții adverse în ultimele 24 de ore, în timp ce de la începutul campaniei de vaccinare au fost raportate 16.816 reacții adverse. CNCAV precizează că 55 de reacții adverse sunt în curs de investigare.

De duminică, România începe vaccinarea copiilor de peste 12 ani împotriva COVID-19 cu Moderna. Platforma de programare va permite înscrierea la vaccinare a tinerilor cu vârste cuprinse între 12 și 17 ani, pentru imunizarea împotriva COVID-19, cu vaccinul produs de compania Moderna, începând cu 1 august, anunță, vineri, Comitetul Național de Coordonare a Activității de Vaccinare (CNCAV).

Începând de duminică, 1 august, platforma de programare va permite înscrierea la vaccinare a tinerilor cu vârste cuprinse între 12 și 17 ani, pentru imunizarea împotriva COVID-19, cu vaccinul produs de compania Moderna.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Filipe Coelho, decizie neașteptată înainte de Universitatea Craiova – Sparta Praga. Ce le-a transmis jucătorilor
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Dispozitivul care creşte temperatura în casă dacă ai sobă. Consumi mai puţine lemne aşa
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Incredibil cum a reușit un turist dornic să vadă târgul de Crăciun din Craiova să ajungă, din greșeală, în Polonia: „Am căutat zboruri...”
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Mai multe zile libere plătite pentru tineri. S-a dublat limita pentru programele de internship
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu