Pakistan: 70 de oameni au murit din cauza unor medicamente gratuite de la stat

Şaptezeci de oameni au murit în Pakistan după ce au urmat un tratament gratuit pentru inima. Alte 400 de persoane care au luat medicamentele contaminate au cerut ajutorul doctorilor după ce starea lor s-a agravat.
Romania TV
27 ian. 2012, 07:16
Pakistan: 70 de oameni au murit din cauza unor medicamente gratuite de la stat

Medicamentele au fost distribuite gratuit la aproape 40,000 de oameni începând cu luna decembrie. Bolnavii care le-au luat acuză simptome similare febrei Dengue.

„Mă doare gura şi nu pot urina. Mă doare foarte tare şi pieptul. Îmi curge sânge din nas şi din gură”, a declarat Anwar Iqbal, un pacient.

„Tatăl meu a murit pe 23 decembrie după ce a luat pastilele otrăvitoare. Acesta este certificatul de deces. I-a curs sânge din gură şi urina sânge”, a declarat şi Parveen Bbibi, ruda unui decedat.

Sute de oameni sunt în spitale, mulţi în stare critică. Toţi pacienţi urinează sânge şi tuturora le sângerează gura.

Institutul de Cardiologie din Pakistan distribuie gratuit medicamente la peste 600,000 de pacienţi anual. Mostre din medicamentele contaminate au fost trimsie spre analiză la Paris şi Londra. Până când ancheta va fi finalizată patronii celor trei firme care au produs medicamentele au fost arestaţi.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Ce surpriză le-a făcut Nadia Comăneci românilor în anul în care se celebrează o jumătate de secol de la Montreal: ”Perfect 10”
Capital.ro
Traian Băsescu îl acuză pe Nicușor Dan că „târăște țara” în instabilitate politică: Este primul responsabil
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Întâlnire între Nicușor Dan și Donald Trump. Ultimele negocieri înaintea discuției din SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi