Până la 66% dintre nou-născuţi nu sunt înregistraţi în unele ţări din Africa

Până la două treimi din naşterile care au loc în unele ţări din Africa nu sunt înregistrate, a atras atenţia luni organizaţia internaţională Plan International, în ziua în care omenirea marchează venirea pe lume a locuitorului cu numărul 7 miliarde, transmite AFP, citat de AGERPRESS.
Romania TV
31 oct. 2011, 12:11
Până la 66% dintre nou-născuţi nu sunt înregistraţi în unele ţări din Africa

Potrivit organizaţiei, în Liberia sunt înregistrate doar 16% din naşteri, iar în Niger 32%.

Plan International subliniază necesitatea înregistrării nou-născuţilor în această zonă a lumii, unde populaţia se dublează la fiecare 20 de ani şi unde există un mare deficit de şcoli, spitale şi locuinţe.

„Mulţi copii sunt privaţi de acces la educaţie şi, în absenţa certificatelor de naştere, ei sunt ca şi invizibili, fără acces la drepturile lor fundamentale”, se arată în comunicatul publicat la Dakar.

În cel mai recent raport al ONU cu privire la populaţia mondială se estimează că numărul locuitorilor Africii va creşte de peste trei ori în secolul al XXI-lea.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Reacția virală a lui Zinedine Zidane la golurile primite de fiul său, Luca, de la Messi: ”Pare dezgustat. Frustrarea sa spune totul”
Capital.ro
Programul „Viața la țară” devine lege: sprijin pentru gospodării și turism rural
Playtech.ro
Cum se va circula pe Pasajul Basarab după ce acesta intră în reparații. Sunt anunţate restricţii de trafic
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Cristi, tatăl care a sfârșit după ce și-a salvat fratele de la înec. Avea doar 27 de ani și un bebeluș de câteva luni
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Lista completă a miniștrilor din Guvernul Veștea. Care sunt surprizele înainte de depunerea listei în Parlament (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?