Pandemia va „exploda” în România în aprilie! Epidemiologii confirmă scenariile sumbre pentru Paşte 2020

Preşedintele Societăţii Române de Epidemiologie, prof. Dr. Doina Azoicăi, a explicat că un vârf al numărului de îmbolnăviri cu coronavirus în România ar urma să fie înregistrat în preajma sărbătorilor de Paşti.
Filip Stan
04 apr. 2020, 09:56
Pandemia va

COVID-19. „În momentul de faţă suntem în evoluţia epidemiei, pandemiei. În România este în evoluţie, categoric, ne aşteptăm ca numărul de cazuri să crească. Creşterea este cu 200-250 de cazuri zilnic, este o creştere treptată, dar oricând ne putem aştepta la o creştere exponenţială. Suntem spre vârful fenomenului epidemic din România, suntem pe partea ascendentă. Mă iau şi eu după cei care au făcut modele matematice şi probabil că vom avea o creştere mare la jumătatea lunii aprilie, de sărbătorile de Paşti”, a spus preşedintele Societăţii Române de Epidemiologie, pentru Agerpres.

Prof. dr. Doina Azoicăi, preşedintele Societăţii Române de Epidemiologie: „Vârful pandemiei va fi după Paşte”

În privinţa numărului de morţi, care este estimat de astfel de modele matematice la peste 2.600 până la mijlocul anului în curs, Doina Azoicăi a spus că cifra nu este mare, dacă ne raportăm la alte ţări.

„Ca om şi ca medic spun că şi un mort e mult. Dar dacă fac o analiză seacă, comparând cu drama din Italia, Spania, sigur că mi se pare că nu este mult. Dar mi se pare cinic să spun lucrul acesta, fiindcă sunt medic, sunt om şi fiecare deces înseamnă drama unui om, a unei familii, a societăţii. Dar calculând la rece rata fatalităţii – câte decese sunt prin infecţia aceasta la câte persoane diagnosticate există la un moment dat, noi, dacă ne situăm la o valoare de 2%, putem spune că stăm bine. În unele ţări, această rată a fatalităţii a ajuns şi la peste 10%, cum este situaţia Italiei”, a mai spus Doina Azoicăi.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Ce avere are fostul ”galactic” Gareth Bale. Clubul trecut prin Premier League pe care vrea să-l cumpere
Capital.ro
Dispariția numerarului. Planul Băncii Centrale Europene de trecere la banii digitali. Ce „dezavantaje” au banii cash
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
„Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre în comă
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
800.000 de pensionari primesc bani în plus. Anunțul Casei de Pensii
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj