PANICĂ la SOCI, înaintea JO de Iarnă: Cinci MORŢI într-un schimb de focuri între militarii ruşi şi islamişti

Trei membri ai forţelor de securitate ruse şi doi militanţi islamişti au fost ucişi miercuri într-un schimb de focuri în sudul Rusiei, cu mai puţin de o lună înainte de începerea Jocurilor Olimpice de Iarnă de la Soci, informează agenţia de presă Reuters, citând Interfax.
Romania TV
15 ian. 2014, 09:00
PANICĂ la SOCI, înaintea JO de Iarnă: Cinci MORŢI într-un schimb de focuri între militarii ruşi şi islamişti

Schimbul de focuri urmează celor două atentate sinucigaşe comise recent la Volgograd, care au alimentat preocupările în legătură cu securitatea înaintea Olimpiadei de la Soci şi posibilitatea unor atacuri în timpul desfăşurării evenimentului, informează Agerpres.

Preşedintele rus Vladimir Putin şi-a pus în joc prestigiul personal şi politic pentru succesul Jocurilor Olimpice, programate să se deschidă la 7 februarie, şi a plasat forţele de securitate în stare de alertă înainte şi pe durata Olimpiadei.

Potrivit Interfax, forţele de securitate au izolat un grup de militanţi islamişti într-o casă din satul Karlanyurt din Daghestan, republică din Caucazul de Nord, unde insurgenţii luptă pentru crearea unui stat islamic. În schimbul de focuri, transmite Interfax, au fost răniţi şi cinci ofiţeri ruşi.

Mahacikala, capitala Daghestanului, este situată la aproximativ 620 km est de Soci, gazda Jocurilor Olimpice din această iarnă.

Citeşte şi Putin şi Lukaşenko au jucat hochei pe stadionul olimpic de la Soci VIDEO

Comitetul naţional pentru combaterea terorismului în Rusia (NAC) a refuzat să comenteze în legătură cu acest incident, dar a confirmat operaţiunea specială împotriva unui grup de militanţi în Daghestan, care este  locuit de o majoritate musulmană. Acest stat este afectat de atentate şi tiruri de arme, care vizează în principal forţele de ordine şi oficiali guvernamentali.

Cel puţin 34 de persoane şi-au pierdut viaţa în ultima lună în urma a două atentate sinucigaşe la Volgograd, în sudul ţării. Preşedintele Vladimir Putin a ordonat suplimentarea măsurilor de securitate în urma acestor atacuri.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Informații din culise: ce antrenor își doresc jucătorii de la FCSB după plecarea lui Mirel Rădoi! Revenire surprinzătoare
Capital.ro
Lovitură pentru România. Avertisment din interiorul BNR: Ruperea coaliției poate avea urmări crâncene pentru economie, care se vor resimți mulți ani de aici înainte
Playtech.ro
Buletinul vechi dispare treptat. Ce trebuie să faci în 2026 și până când mai este valabil
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Tudor Gheorghe a ajuns de urgență la spital! Ce se întâmplă cu celebrul compozitor, în aceste momente
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Președintele Nicușor Dan cheamă la Cotroceni partidele. Urmează noi dezbateri privind soarta Guvernului (SURSE)
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara