Papa Francisc afirmă că şi persoanele divorţate fac parte din Biserică

Persoanele divorțate 'nu sunt excomunicate și nu trebuie tratate ca atare', întrucât 'fac parte din Biserică', a afirmat Papa Francisc referitor la un subiect extrem de sensibil, care se va afla în centrul discuțiilor la Sinodul Familiei din luna octombrie, informează agențiile internaționale de presă.
Filip Stan
05 aug. 2015, 16:54
Papa Francisc afirmă că şi persoanele divorţate fac parte din Biserică

‘Mă refer azi la situația celor care, după ruperea legăturii căsătoriei, au stabilit o nouă relație de conviețuire (…). Aceste persoane nu sunt excomunicate, așa cum cred unii, ci fac parte din Biserică’, a susținut suveranul pontif în cursul tradiționalei audiențe generale de miercuri.

Insistând asupra faptului că Biserica trebuie să identifice căi pentru a-i ‘întâmpina cu adevărat’ pe cei care și-au găsit fericirea într-o nouă căsătorie, el a insistat asupra atitudinii prelaților față de copiii rezultați din astfel de legături.

Citeşte şi Papa a cerut, în cadrul unei dezbateri, Paşte comun pentru catolici şi ortodocşi VIDEO

‘Ei (copiii) sunt cei care suferă cel mai mult în asemenea situații. Cum putem să le cerem acestor părinți să facă tot posibilul pentru a-și crește copiii în credința creștină (…) dacă îi ținem la distanță de viața comunității ca și cum ar fi excomunicați?’, s-a întrebat retoric papa Bergoglio, informează Agerpres.

Nu este prima dată când suveranul pontif abordează această temă. În luna iunie, el a susținut că, în unele cazuri, despărțirea soților ‘poate fi necesară din punct de vedere moral’, atunci când trebuie protejat unul dintre soți sau dintre copii de traumele provocate de ‘violență, umilire, înstrăinare și indiferență’.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cât costă vila de lux pe care Titi Aur a scos-o la vânzare. Are 5 dormitoare, piscină acoperită, o grădină frumoasă și se află într-un cartier liniștit dintr-un oraș important al României
Capital.ro
Noi reguli auto UE din 2026. Aceste autoturisme diesel au limită de circulație. Unde n-au drept să meargă în orașe
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Cum era școala românească la 1900: cadouri pentru profesori și examene aranjate
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil