Parchet: Peste 600 de dosare întocmite pentru nereguli la referendum

Ministerul Public informează că anul acesta au fost înregistrate la unităţile de parchet un număr de 2.052 dosare privind desfăşurarea alegerilor locale şi 632 dosare referitoare la desfăşurarea referendumului, o statistică fiind transmisă şi ministrului Justiţiei, Mona Pivniceru.
Romania TV
10 sept. 2012, 12:51
Parchet: Peste 600 de dosare întocmite pentru nereguli la referendum

În ceea ce priveşte alegerile desfăşurate în perioada 2008-2009 (locale, parlamentare, europarlamentare, prezidenţiale şi referendum) au fost înregistrate 7.956 cauze penale din care 56 cauze au fost soluţionate prin rechizitoriu, dispunându-se trimiterea în judecată a 66 inculpaţi, faţă de 56 din aceştia pronunţându-se hotărâri de condamnare definitive.

În 6.531 cauze s-au adoptat de către procurori soluţii de netrimitere în judecată, rămânând în curs de soluţionare un număr de 187 dosare.

În ceea ce priveşte cauzele penale referitoare la desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Secţei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au fost înregistrate 76 de cauze, din care au fost soluţionate 59, după cum urmează: soluţii de netrimitere în judecată – 59

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 5 cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate trei cauze.

Referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia au fost înregistrate, 331 de cauze, din care au fost soluţionate 257, după cum urmează: rechizitorii – 2; soluţii de netrimitere în judecată – 255.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 92 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate 52 de cauze.

În ceea ce priveşte cauzele penale referitoare la desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bacău au fost înregistrate, 250 de cauze, din care au fost soluţionate 213, după cum urmează: rechizitorii – 3; soluţii de netrimitere în judecată – 210.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 167 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate 19 de cauze.

Referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Braşov au fost înregistrate, 310 de cauze, din care au fost soluţionate 303, după cum urmează: rechizitorii – 10; soluţii de netrimitere în judecată – 293.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 67 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate nouă de cauze.

În ceea ce priveşte cauzele penale referitoare la desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti au fost înregistrate 1.865 de cauze, din care au fost soluţionate 1.587, după cum urmează: rechizitorii – 5; soluţii de netrimitere în judecată – 1.568.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 380 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate 127 de cauze.

Referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa au fost înregistrate 86 de cauze, din care au fost soluţionate 86, după cum urmează: rechizitorii – 0; soluţii de netrimitere în judecată – 86.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 201 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate 24 de cauze.

În ceea ce priveşte cauzele penale referitoare la desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova au fost înregistrate, 1571 de cauze, din care au fost soluţionate 1380, după cum urmează: rechizitorii – 15; soluţii de netrimitere în judecată – 1365.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 151 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate 92 de cauze.

Referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Cluj au fost înregistrate, 273 de cauze, din care au fost soluţionate 272, după cum urmează: rechizitorii – 8; soluţii de netrimitere în judecată – 264.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 52 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate 20 de cauze.

În ceea ce priveşte cauzele penale referitoare la desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Galaţi au fost înregistrate, 436 de cauze, din care au fost soluţionate 282, după cum urmează: rechizitorii – 4; soluţii de netrimitere în judecată – 278.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 116 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate 90 de cauze.

Referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Iaşi au fost înregistrate, 334 de cauze, din care au fost soluţionate 248, după cum urmează: rechizitorii – 2; soluţii de netrimitere în judecată – 246.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 143 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate 33 de cauze.

În ceea ce priveşte cauzele penale referitoare la desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea au fost înregistrate 231 de cauze, din care au fost soluţionate 222, după cum urmează: rechizitorii – 1; soluţii de netrimitere în judecată – 221.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 21 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate şapte de cauze.

Referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Piteşti au fost înregistrate, 161 de cauze, din care au fost soluţionate 128, după cum urmează: rechizitorii – 1; soluţii de netrimitere în judecată – 127.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 68 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate 35 de cauze.

În ceea ce priveşte cauzele penale referitoare la desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti au fost înregistrate 1196 de cauze, din care au fost soluţionate 827, după cum urmează: rechizitorii – 3; soluţii de netrimitere în judecată – 144.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 380 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate o sută de cauze.

Referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Suceava au fost înregistrate 276 de cauze, din care au fost soluţionate 215, după cum urmează: rechizitorii – 1; soluţii de netrimitere în judecată – 214.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 97 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate cinci de cauze.

În ceea ce priveşte cauzele penale referitoare la desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Târgu Mureş au fost înregistrate, 253 de cauze, din care au fost soluţionate 250, după cum urmează: rechizitorii – 0; soluţii de netrimitere în judecată – 250.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 46 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate zece de cauze.

Referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale, parlamentare, prezidenţiale, europarlamentare şi referendumului din perioada 2008 – 2009, pe rolul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Timişoara au fost înregistrate 307 de cauze, din care au fost soluţionate 258, după cum urmează: rechizitorii – 1; soluţii de netrimitere în judecată – 257.

Pe rolul aceluiaşi parchet, referitor la cauzele penale privind desfăşurarea alegerilor locale din anul curent au fost înregistrate 66 de cauze, iar în legătură cu referendumul din anul 2012, au fost înregistrate şase de cauze.

În perioada 2008-2012 la nivelul secţiilor şi serviciilor teritoriale ale Direcţiei Naţionale Anticorupţie au fost înregistrate 17 dosare privind sesizarea unor fapte penale comise în cadrul organizării şi desfăşurării alegerilor locale şi referendumului.

Un număr de cinci cauze dintre acestea privesc săvârşirea unor fapte penale în legătură cu referendumul din data de 29 iulie 2012, constituind infracţiunile prevăzute de Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie, de competenţa Direcţiei Naţionale Anticorupţie, în concurs şi cu infracţiuni prevăzute de Legea 3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului, Legea 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, Legea nr. 370/2004 pentru alegerea Preşedintelui României, Legea 33/2007 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European şi de Codul penal.

Din verificările efectuate prin procurorii anume desemnaţi nu au rezultat cazuri de încălcare a dispoziţiilor procesuale sau procedural penale în activitatea de urmărire penală.

Datele statistice prezentate, precum şi rezultatul verificărilor efectuate au fost transmise de către instituţia noastră şi ministrului Justiţiei, Mona Maria Pivniceru.

DailyBusiness
Compania de stat în care angajații sunt plătiți regește. Șefii încasează lunar 10.000 de euro, iar membrii CA primesc 14.500 de lei pentru fiecare ședință la care participă
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Ce viteză aveau Diogo Jota și fratele său în momentul accidentului mortal. Filmul complet al tragediei, anunțat de polițiști
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Anunțul oficial al autorităților. Plata se face exclusiv cu card bancar
Playtech.ro
Câte zile de concediu medical pot lua angajații români într-un an. Lista completă a tipurilor de concedii
DailyBusiness
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Vestea așteptată de șoferi. Un nou drum expres va fi dat în folosință
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Scene apocaliptice după furtunile care au făcut prăpăd în România. Un acoperiș a fost smuls de pe un bloc, în Deva
Cancan.ro
Stațiunea din România DISTRUSĂ de ape! Marea a inundat zona de plajă, astăzi 😲
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Se schimbă banii de la 1 ianuarie. Decizia luată de Parlamentul European azi, 8 iulie. Moneda națională NU va mai exista
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Pensii mai mici cu 550 lei. Lista românilor care primesc mai puțini bani, începând cu luna august
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Încă un lot din drumul de mare viteză Craiova – Târgu Jiu face un pas înainte! Cine sunt constructorii interesați