Parlamentar fără imunitate. Este acuzat de defăimare şi de înregistrarea unei convorbiri private

Parlamentul de la Atena a votat miercuri pentru ridicarea imunităţii parlamentare a deputatului Pavlos Polakis, membru Syriza şi fost ministru adjunct al sănătăţii, acuzat de defăimare şi că a înregistrat o convorbire privată cu guvernatorul Băncii Centrale a Greciei, informează Agerpres.
Iulian Tudor
31 iul. 2019, 13:23
Parlamentar fără imunitate. Este acuzat de defăimare şi de înregistrarea unei convorbiri private

Un parlamentar grec a rămas  fără imunitate, după ce a înregistrat o convorbire privată cu guvernatorul Băncii Centrale

Pentru prima oară de la victoria dreptei în alegerile din 7 iulie, apar disensiuni făţişe între formaţiunea de stânga Syriza, acum în opoziţie, şi partidul conservator Noua Democraţie, potrivit stiripesurse.ro.

În semn de protest, deputaţii Syriza au părăsit parlamentul înainte de începerea votului. Fostul premier Syriza, Alexis Tsipras, a promis că ‘va fi la întâlnirea din parlament şi în stradă’ pentru a-şi exprima opoziţia faţă de politica guvernamentală.

Polakis, ministrul adjunct al sănătăţii, în guvernul premierului Alexis Tsipras (2015-2019), face obiectul a două plângeri. Prima vine de la guvernatorul Băncii Centrale a Greciei, Yannis Stournaras, potrivit căruia Polakis a înregistrat o conversaţie telefonică privată pe care a avut-o cu el fără acordul său, potrivit stiripesurse.ro.

A doua a fost depusă de reprezentantul sindicatului lucrătorilor din cadrul Centrului pentru controlul şi prevenirea bolilor (KEELPNO), care l-a acuzat de defăimare pe vremea când era încă în guvern.

Înaintea votului pentru ridicarea imunităţii sale parlamentare, Polakis a acuzat guvernul conservator de la tribuna legislativului de ‘persecuţie politică’ şi ‘act imoral de revanşism’.

Imunitatea lui Polakis a fost ridicată în ambele cazuri cu 162, respectiv 163 de voturi din cei 300 de parlamentari cât numără parlamentul.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Frumoasa jucătoare de tenis a bifat o apariție spectaculoasă. Cum a apărut în vacanța din Miami
Capital.ro
ITP mașini. Se schimbă calendarul de verificări. Șoferii care vor face mai târziu inspecția. Unde au loc modificările
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Salariul minim ar urma să fie înghețat în 2026. Ordonanța de urgență pregătită de Executiv
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga, atac necruțător la adresa lui Ciolacu: ”A câștigat fiica unui PSD-ist prins că fura și la noi, deci nu mă surprinde scorul de la Buzău”
MediaFlux
536 de lei la pensie. Anunțul Casei Naționale de Pensii pentru aproape un milion de români
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice