Parlamentarii, în campanie electorală. Zgonea: Dacă se va propune suspendarea activităţii, voi accepta

Deputaţii Puterii şi ai Opoziţiei doresc continuarea activităţii de legiferare şi în luna octombrie, a precizat luni preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, adăugând însă că, dacă liderii de grup vor cere şi vor vota o vacanţă de două săptămâni, atunci va fi nevoit să accepte.
Ionela Marcu
01 sept. 2014, 13:12
Parlamentarii, în campanie electorală. Zgonea: Dacă se va propune suspendarea activităţii, voi accepta

Îmi e foarte greu să răspund la o întrebare care se adresează direct celor 404 deputaţi. Eu nu semnez în numele lor condica şi nu pot să vă răspund în numele lor decât în limita mandatului meu. Dacă comitetul liderilor va stabili şi va exista un vot astfel încât să suspendăm pentru două săptămâni activitatea, eu voi accepta, nu am ce să fac. (…) În acest moment, din ce am văzut la colegii mei, în special colegii de la guvernare şi de la opoziţie, nu există această dorinţă. Se doreşte ca şi luna octombrie să fie o lună normală de dezbatere a proiectelor de lege. Nu pot să vă răspund la întrebări la care nu am nici eu un răspuns, a spus Zgonea, la Palatul Parlamentului’, întrebat dacă garantează că în luna octombrie deputaţii nu vor vota activitate în teritoriu, scrie Agerpres.

Totodată, liderul grupului PSD din Senat, Ilie Sârbu, a declarat luni că senatorii şi-ar putea corela agenda cu programul Camerei Deputaţilor în timpul campaniei electorale.

‘Noi de obicei ne corelăm activităţile (cu cele ale Camerei Deputaţilor – n.r.). (…) Aşa cum simt eu lucrurile, sigur vom face la fel. Nu vacanţă, că e impropriu spus, vom avea activitate în teritoriu. Pentru noi, ca senatori, activitatea e mult mai intensă în teritoriu în campanie decât dacă am veni până la Bucureşti, să stăm aici două zile sau trei pe la comisii’, a spus Sârbu, la finalul şedinţei Biroului Permanent de luni, la Palatul Parlamentului.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Cât câștigă șoferul, paznicul sau bufetierul de la Primăria Capitalei. Cine are cel mai mare salariu din instituție: nu e Ciprian Ciucu
Capital.ro
Lege nouă pentru românii care fac țuică acasă. Parlamentul a majorat limita. Pentru câți litri nu plătești nimic la stat
Playtech.ro
România are din ce în ce mai puține locuri de muncă. Ocupațiile care încă se caută
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Turcia a fost zguduită în această dimineață! Cutremurul de 5,6 grade a stârnit panică printre locuitori
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Acuze fără precedent lansate de Traian Băsescu. „Se pregătesc să saboteze România”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi