Pasajul Muncii intră în REABILITARE. Traficul în zonă va fi RESTRICŢIONAT

Lucrările de consolidare la Pasajul Muncii vor fi reluate începând de luni, 23 septembrie, după ce au fost sistate în anul 2011. Circulaţia rutieră va fi restricţionată în zonă. În pasaj se va circula pe câte o bandă de sens, iar circulaţia tramvaielor se va suspenda pe şoseaua Mihai Bravu, numai pe direcţia Dristor-Obor.
Cristiana Ionescu
21 sept. 2013, 13:56
Pasajul Muncii intră în REABILITARE. Traficul în zonă va fi RESTRICŢIONAT

Lucrările care se vor desfăşura la Pasajul Muncii constau în: consolidarea structurii de rezistenţă a podului, refacerea hidroizolaţiei, lucrări de arhitectură, dar şi modernizarea liniei de tramvai şi a carosabilului de deasupra pasajului, anunţă primăria Capitalei.

În acest sens, pentru buna desfăşurare a traficului, începând de luni, Regia Autonoma de Transport Bucuresti va lua următoarele măsuri:

Linia 1 de tramvaie va fi reorganizată în două secţiuni, astfel:

– Linia 1 (sectiunea Sos. Serban Voda – Calea Vitan) va funcţiona de la terminalul ,,Sura Mare”, pe traseul: Şos. Giurgiului, Sos. Serban Voda, Bd. Gheorghe Sincai, Str. Nerva Traian, Bd. Octavian Goga, Calea Vitan, Sos. Mihai Bravu, cu intoarcere pe Calea Dudesti, Bd. Octavian Goga, Str. Nerva Traian, Bd. Gheorghe Sincai, Sos. Serban Voda, Sos. Oltenitei, Str. Sura Mare.

– Linia 1 (sectiunea Sos. Viilor – Pasajul Basarab) va funcţiona de la terminalul ,,Sura Mare”, pe traseul: Sos. Giurgiului, Sos. Viilor, Str. Dr. Constantin Istrati, Sos. Progresului, Bd. Timisoara, Bd. Vasile Milea, Pasajul Basarab, Sos. Nicolae Titulescu, Sos. Iancu de Hunedoara, Sos. Stefan cel Mare, Sos. Mihai Bravu cu intoarcere la Piata Iancului, apoi pe Sos. Mihai Bravu, Sos. Stefan cel Mare, Sos. Iancu de Hunedoara, Sos. Nicolae Titulescu, Pasajul Basarab, Bd. Vasile Milea, Bd. Timisoara, Sos. Progresului, Str. Dr. Constantin Istrati, Sos. Viilor, Sos. Oltenitei, Str. Sura Mare.

Pentru preluarea fluxului de călători de pe tronsonul Calea Dudeşti – Piaţa Iancului, RATB va prelungi traseul liniei de autobuze 634, de la intersecţia Sos. Mihai Bravu/Str. Baba Novac pe Sos. Mihai Bravu până la Bucur Obor.

Autobuzele vor opri pe Sos. Mihai Bravu comun cu liniile 135, 311, 330, 335 şi vor purta inscripţia de traseu: ,,Linia 634: Romprim-Sos. Mihai Bravu- Piata Obor”.

Abonamentele eliberate pe linia 1 vor fi valabile şi pe linia navetă 634, pe tronsonul cuprins între Piaţa Obor şi Calea Vitan.

CITEŞTE ŞI Pasajul Muncii, lăsat în PARAGINĂ de Primărie. Uite în ce hal arată GALERIE FOTO

Lucrările de reabilitare a Pasajului Muncii trebuiau finalizate în decembrie 2011 cu un cost de aproximativ 40 de milioane de lei. Cu o lună înainte de termenul stabilit pentru finalizarea lucrărilor, primarul general Sorin Oprescu a suplimentat bugetul acordat Pasajului Muncii cu încă 40 de milioane de lei şi a prelungit totodată şi termenul de finalizare cu încă 12 luni.

Aşadar, Pasajul Muncii trebuia să fie gata în decembrie 2012, cu o investiţie de 80 de milioane de lei.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă face furori cu ipostazele în care se pozează. Cum îi înnebunește pe bărbați
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Este obligatoriu pentru românii care locuiesc la ultimul etaj. Amenzile pot ajunge până la 10.000 de lei
Playtech.ro
Cât câștigă un farmacist la Farmacia Tei în 2026. Rețeaua se extinde și caută personal
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Peste Anghel Iordănescu, Mircea Lucescu și Emeric Ienei! Medicul Generației de Aur a numit cel mai bun selecționer al României!: ”L-aș pune în vârful piramidei”
MediaFlux
Biblia și ”Planul Divin”, secretele lui Donald Trump. Nouă ore de rugăciuni pentru strategia militară a SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi