Patriarhul Daniel a votat la alegerile parlamentare. Cei prezenți în secție au primit iconițe

Patriarhul României a votat duminică, în jurul orei 17:00, la alegerile parlamentare. Preafericitul a votat la secția cu numărul 662, din cadrul Școlii gimnaziale Ienăchiță Văcărescu din București.
Andreea Rubica
06 dec. 2020, 19:07
Patriarhul Daniel a votat la alegerile parlamentare. Cei prezenți în secție au primit iconițe

Patriarhul Daniel a votat la alegerile parlamentare. Cetățenii prezenți în secție au primit iconițe din partea patriarhului Bisericii Ortodoxe Române. Acesta nu a facut declaratii inainte sau dupa exprimarea votului la alegerile parlamentare, conform basilica.ro.

Citește și: Exit-pollul care răstoarnă lista. Marea surpriză a alegerilor parlamentare. O nouă forţă politică apare în România

Prezenţa la vot la alegerile parlamentare 2020,  mai scăzută faţă de 2016. Peste 4,6 milioane de români au votat duminică la alegerile parlamentare 2020 până la ora 18. Este o prezenţă slabă dacă o comparăm cu cea de la parlamentare de acum patru ani.

Patriarhul Daniel a votat la alegerile parlamentare. Peste 18 milioane de români cu drept de vot sunt aşteptaţi duminică la urne pentru a alege viitorii deputaţi şi senatori care vor face parte din Legislativ în următorii patru ani. Cele 18.802 de secţiile de votare din România s-au deschis de la ora 7.00, procesul de votare urmând să se încheie la ora 21:00.

Prezenţa la vot la ora 19:00

Până la ora 19.00 prezența la vot este de 29,8% respectiv de 5.421.794 alegători, potrivit datelor anunţate de Biroul Electoral Central (BEC). Este o prezență mai mică decât la alegerile parlamentare din 2016, când prezența la urne la ora 19.00 a fost de 36,93% (6.745.573 de alegători).

Citește și: Exit-pollul care răstoarnă lista. Marea surpriză a alegerilor parlamentare. O nouă forţă politică apare în România

În mediul urban, s-au prezentat la urne 2.899.076 alegători, iar în rural 2.513.350 alegatori. În Bucureşti au votat 28,63% dintre alegători. Cea mai mare prezenţă la vot se înregistrează în judeţele Mehedinţi, Olt și Teleorman, iar cea mai redusă în judeţele Vaslui, Iași și Ialomița.

Votarea în țară se încheie la ora 21.00. Alegătorii care, la ora 21.00, se află în sediul secţiei de votare, precum şi cei care se află la rând în afara acestui sediu pot să îşi exercite dreptul de vot până cel mult la ora 23.59, aceştia primind bonuri de ordine cu ştampila de control a secţiei de votare.

 

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
„Nu mai bine beai un șpriț decât să iei alea?”. Sabin Ilie i-a provocat lui Cosmin Matei o crizâ de râs în direct. Video
Capital.ro
Un drept pe care multe familii nu îl cunosc. Ce pot solicita rudele după un deces, în funcție de țară
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Regulile care i-au revoltat pe angajați după reîntoarcerea la birou: „Dacă discuția e mai lungă de 5 minute, ieșiți pe hol”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Dan Șucu s-a decis și plătește 2.500.000 de euro pentru transfer
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat