Patru dintre agenţii de la Poliţia Pantelimon cercetaţi pentru luare de mită, reţinuţi

Patru dintre agenţii de la Poliţia Pantelimon cercetaţi pentru luare de mită, fals şi abuz în serviciu contra intereselor publice au fost reţinuţi, miercuri seară, în urma audierilor de la Parchetul Tribunalului Bucureşti.
Romania TV
23 oct. 2013, 16:50
Patru dintre agenţii de la Poliţia Pantelimon cercetaţi pentru luare de mită, reţinuţi

11 agenţi de la Poliţia Pantelimon sunt cercetaţi pentru luare de mită, fals şi abuz în serviciu contra intereselor publice, fiind audiaţi după ce au fost ridicaţi în urma unor percheziţii. Patru dintre ei au fost reţinuţi, miercuri seară.

Potrivit unor surse judiciare, citate de Mediafax, la Parchet sunt audiaţi, în continuare, alţi agenţi dintre cei vizaţi în anchetă.

„În cursul lunii octombrie 2013, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti a dispus începerea urmăririi penale faţă de 11 agenţi de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Ilfov – Poliţia Oraşului Pantelimon pentru comiterea, după caz, a infracţiunilor de luare de mită, fals intelectual şi abuz în serviciu contra intereselor publice”, s-a arătat într-un comunicat de presă comun al Parchetului Capitalei şi Direcţiei Generale Anticorupţie.

Potrivit surselor citate, agenţii de poliţie luau bani de la şoferi pe care îi opreau în trafic, pentru a nu le reţine permisele de conducere. În schimbul banilor, poliţiştii fie nu-i sanţionau, fie le întocmeau procese verbale de amendă pentru abateri uşoare, unele dintre ele aplicate doar în cazul pietonilor şi care nu implicau reţinerea permiselor de conducere.

Agenţii de poliţie suspectaţi în acest caz au fost ridicaţi miercuri, în urma unor percheziţii făcute la sediul Poliţiei Pantelimon de către ofiţerii DGA, sub coordonarea procurorilor Parchetului Tribunalului Bucureşti.

Potrivit unor surse judiciare, agenţii de la Poliţia Pantelimon au intrat în atenţia anchetatorilor în urma a două plângeri, una depusă în 2012 şi cealaltă înregistrată la începutul acestui an.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Când va debuta George Pușcaș la Dinamo! Andrei Nicolescu face anunțul așteptat de toți fanii “câinilor”. Exclusiv
Playtech.ro
Lucrările care se fac în livadă la jumătatea lunii martie în România. Ce trebuie să facă pomicultorii pentru o recoltă bogată
Adevarul
Exod inversat. Statistica surprinzătoare a românilor care revin definitiv în țară
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
După Rapid, o altă echipă din SuperLiga l-a ofertat pe Cristi Chivu pentru postul de antrenor
MediaFlux
Cine este Natalie Musteață regizoarea de origine română care a câștigat Oscarul pentru cel mai bun documentar
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj