Paul Stănescu: PSD vine cu proiecte serioase. Ceilalți agită spațiul public

Paul Stănescu, secretarul general al PSD, spune că formațiunea din care face parte vine cu ”o viziune de țară coerentă și un program de guvernare bun”. ”Ceilalți, în loc să-și prezinte proiectele, agită spațiul public și oferă românilor doar ură”.
Alina Costache
30 oct. 2024, 14:09
Paul Stănescu: PSD vine cu proiecte serioase. Ceilalți agită spațiul public

Paul Stănescu, secretarul general al PSD, România merită o guvernare dedicată binelui comun, demnității și dreptății sociale, iar PSD este pregătit să o ofere românilor stabilitate economică și socială.

”Partidul Social Democrat merge în fața românilor, în aceste alegeri, cu proiecte serioase: o viziune de țară coerentă și un program de guvernare bun. Ceilalți, în loc să-și prezinte proiectele, agită spațiul public și oferă românilor doar ură. Generează conspirații și conflicte inutile, dezgroapă discursuri și etichete vechi și prăfuite. Ei ne spun mai degrabă cum este PSD, decât cum va arăta România.

Singura înțelegere pe care o avem este cea cu românii. Ne-am luat angajamentul că vom împărți puterea, că vom asigura echilibrul și că vom guverna ca să apărăm demnitatea celor mai vulnerabili. Și asta vom face.

Calea sigură pentru România este viziunea PSD pentru stabilitate economică și socială. Am demonstrat că suntem un partid care nu doar promite, ci livrează soluții concrete. Noi nu scriem programe de dragul programelor, noi le transformăm în politici publice.

Am arătat că guvernăm cu maturitate politică, că știm să lăsăm disensiunile deoparte și să căutăm consensul, atunci când alții doar bagă bățul prin gard. Și asta pentru că protejarea veniturilor celor vulnerabili și crearea unor condiții mai bune pentru toți românii sunt mai importante decât orgoliile politice. Istoria recentă și nu discursurile sterile ale unora ne arată că PSD a fost cel mai serios partener de guvernare, indiferent cu cine a guvernat.

Pentru viitor ne propunem ca, prin investiții masive în infrastructură, energie și sănătate, să facem din România un pol regional al dezvoltării și inovației. Programul nostru de guvernare nu înseamnă doar măsuri economice, ci să și urmărim nevoile celor mulți.

România merită o guvernare dedicată binelui comun, demnității și dreptății sociale, iar PSD este pregătit să o ofere.”, a transmis Paul Stănescu.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Risc de pandemie de hantavirus? Medicii explică de ce nu trebuie să ne facem griji. „Astea sunt principiile în epidemiologie”
Capital.ro
România, în criză economică. Sorin Grindeanu critică politica financiară a Guvernului: Acesta este adevărul crud și dur despre Ilie Bolojan
Playtech.ro
Ce îi face pe clienți să cumpere mai mult din supermarketuri. Strategia retailerilor după ce un magazin a fost urmărit timp de trei luni
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Răsturnare de situație la Kremlin! Vladimir Putin, dispus să negocieze cu UE. Care este condiția Rusiei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi