Paulo Coelho răspândeşte cultura pe site-uri pirat

Scriitorul Paulo Coelho nu are nimic împotriva pirateriei de pe internet. În viziunea sa, dreptul la răspândire a culturii trebuie să fie mai presus decât nevoia de păstrare cu orice preţ a proprietăţii intelectuale.
Romania TV
01 feb. 2012, 11:54
Paulo Coelho răspândeşte cultura pe site-uri pirat

Scriitorul s-a asociat de curând cu portalul The Pirate Bay, unul dintre cele mai populare site-uri de schimb a link-urilor de tip torrent, care permit descărcarea gratuită a cărţilor, filmelor şi muzicii, informează România TV. Atât numele, cât şi poza lui Paulo Coelho apar pe pagina de start a portalului, iar scriitorul anunţă pe blogul personal că oricine doreşte poate să îi acceseze gratuit cărţile. Autorul mai povesteşte cum, datorită ediţiilor pirat ale romanelor sale, a devenit celebru în Rusia, unde până la finalul lui 2002 a reuşit să vândă peste 12 milioane de volume autentice.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Preşedintele CS Universitatea Craiova vrea eventul la vară: “Echipa este la potenţial maxim!”. Culisele plecării lui Rădoi. Exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre etnia Elenei Udrea. A fost pusă să răspundă direct: Ești țigancă sau nu?
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un consilier local în 2026. Sumele obţinute pentru participarea la şedinţe
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Conducătorul care l-a lăsat cu ochii în soare pe Marius Lăcătuș: ”M-am dus, el era la golf!”
MediaFlux
Daciana Sârbu îi face plângere penală ministrei Oana Țoiu. Ce s-a întâmplat cu Irina, fata lui Victor Ponta, după ce i-a fost refuzată îmbarcarea într-un avion spre România
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj