Paul Stănescu anunţă că PSD ar putea avea un candidat la prezidenţiale din afara partidului

Preşedintele executiv al PSD, Paul Stănescu, a declarat, miercuri, într-o emisiune la Antena 3, că în şedinţa Comitetului Executiv de vineri se va stabili când se organizează congresul şi a spus că trebuie lăsaţi tinerii la conducerea partidului. Stănescu a susţinut că PSD va câştiga alegerile prezidenţiale.
Alina Costache
05 iun. 2019, 18:13
Paul Stănescu anunţă că PSD ar putea avea un candidat la prezidenţiale din afara partidului

„Pentru candidatul la Preşedinţie, să facem cu personalităţi din partid şi cu personalităţi din afara partidului care vor, îşi doresc lucrul ăsta, o să începem să facem studii sociologice cu toată lumea şi să vedem cine se clasează cel mai bine. Dar congresul va hotărî candidatul, nu sondajele, congres care va fi decis ca dată vineri, în CEx”, a spus Stănescu.

El a susţinut că PSD va câştiga alegerile prezidenţiale. Stănescu a declarat că PSD „a pierdut dezastruos” alegerile europarlamentare din cauza demonizării lui Liviu Dragnea.

 

„Mulţi l-au încurajat. Eu le-am spus că e total greşit, că singura şansă a României e în UE. Discursul ăsta antieuropean… ne-am făcut singuri cel mai mare rău”, a spus Stănescu.

„Noi am pierdut alegerile din cauza noastră. Opoziţia nu a venit cu nimic”, a mai afirmat el. Paul Stănescu a susţinut că realizările guvernării au fost umbrite de „tema asta nenorocită a justiţiei”, despre care PSD a vorbit, dar „nu a făcut nimic”.

Stănescu a precizat că probabil se va face „o remaniere mai amplă”, după moţiunea de cenzură.

„Nu voi merge în Executiv. Cred că partidul are mare nevoie de unitate, solidaritate, trebuie reorganizat şi e mare nevoie de mine la partid. Sunt colegi mai tineri care pot face acest lucru”, a menţionat Paul Stănescu.

În opinia acestuia, moţiunea de cenzură nu are şanse să treacă. El a mai spus că trebuie lăsaţi tinerii în fruntea partidului.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Ipostaza inedită în care s-a pozat Paula Badosa alături de sora sa mai mică. Tenismena face furori cu formele sale
Capital.ro
Se schimbă regulile la bancomat. Obligație în UE, se va verifica în timp real. Anunț pentru cine retrage bani numerar
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Alertă în SUA: Trump a vrut să acceseze arma nucleară. Cine a reușit să-l oprească
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara