Pavelescu: PNŢCD alege să meargă singur la europarlamentare. Acesta e prima opţiune

Prima opţiune a PNŢCD este de a merge singur în alegerile europarlamentare, au hotărât sâmbătă, la Poiana Braşov, participanţii la Comitetul Naţional de Conducere care se desfăşoară în perioada 17-19 ianuarie, transmite Agerpres.
Filip Stan
18 ian. 2014, 14:55
Pavelescu: PNŢCD alege să meargă singur la europarlamentare. Acesta e prima opţiune

‘La acest Comitet Naţional de Conducere am dezbătut, am analizat situaţia politică a partidului, dar am şi fixat într-un fel direcţiile politice pe care partidul va merge în anul 2014. Aş vrea să fac publică o Rezoluţie a CNC de sâmbătă. CNC al PNŢCD a hotărât că prima opţiune a partidului este aceea de a merge singur la alegerile europarlamentare din 2014, iar PNŢCD va avea în această situaţie un singur partener, electoratul din România, oamenii care vor să-şi dea votul pentru un partid istoric, pentru valori şi principii, pentru ceea ce este tradiţional PNŢCD. A doua opţiune este aceea de a rămâne deschişi unor discuţii pentru realizarea unei alianţe electorale pe dreapta politică, dar numai sub rezerva că această alianţă să se constituie pe baza principiilor şi valorilor promovate de modelul Corneliu Coposu. În condiţiile în care partidele aflate pe eşichierul dreptei politice vor înţelege necesitatea unei alianţe, pe de o parte, pe de altă parte, vor achiesa la modelul Corneliu Coposu, suntem deschişi unui dialog pentru constituirea unei alianţe electorale pentru alegerile europarlamentare. Sigur că timpul este foarte scurt, practic au început activităţile de precampanie pentru europarlamentare, dar PNŢCD rămâne deschis dialogului pentru aceste alegeri europarlamentare’, a declarat sâmbătă într-o conferinţă de presă la Poiana Braşov, preşedintele PNŢCD Aurelian Pavelescu.

Pavelescu a precizat că PNŢCD nu a discutat încă o listă de candidaţi pentru alegerile europarlamentare, deoarece mai există şansa unei a doua opţiuni, în condiţiile în care ar exista un dialog pentru o alianţă electorală.

‘Cu Răzvan Mihai Ungureanu au fost discuţii, dar neoficiale. Mai sunt Partidul Mişcarea Populară şi PDL. PNŢCD doreşte o coaliţie largă împotriva USL’, a mai arătat preşedintele PNŢCD.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cristi Borcea anunță o mare catastrofă pentru România. A investit 35 de milioane de euro, iar acum regretă
Capital.ro
Doliu în România! A murit un fost antrenor al naţionalei şi al echipei Steaua Bucureşti. Lasă în urmă o moştenire impresionantă
Playtech.ro
Cât câștigă un farmacist la Farmacia Tei în 2026. Rețeaua se extinde și caută personal
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Rusia, pregătită să atace NATO până în 2029. Informații de la vârful armatei germane
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi