PDL îl acuză pe Ponta de trădarea intereselor naţionale

Democrat-liberalii susţin că decizia de miercuri a Curţii Constituţionale ar fi trebuit respectată, chiar dacă nu a fost publicata încă în Monitorul Oficial. PDL cere totodată demisia premierului Victor Ponta şi a ministrului de Externe, Andrei Marga.
Romania TV
28 iun. 2012, 15:35
PDL îl acuză pe Ponta de trădarea intereselor naţionale

Europarlamentarul PDL Traian Ungureanu l-a acuza pe premierul Victor Ponta, joi, de trădarea intereselor naţionale, el afirmând că „primul plagiator al ţării a devenit primul duşman al ţării”.

Ungureanu a spus că Ponta se face vinovat de trădarea intereselor naţionale.

„Primul plagiator al ţării a devenit primul duşman al ţării”, a spus Ungureanu.

Potrivit acestuia, actualul regim doreşte întoarcerea în anii ’50, când puteai fi învinovăţit doar pentru că nu erai de acord cu Guvernul.

Curtea Constituţională a decis, miercuri, cu majoritate de voturi, că preşedintele României participă la reuniunile Consiliului European, în calitate de şef al statului, această atribuţie putând fi delegată de către acesta, în mod expres, prim-ministrului.

După decizia Curţii Constituţionale, premierul Victor Ponta a declarat însă că va merge, „evident”, la Bruxelles, la Consiliul European.

Premierul Victor Ponta a plecat joi dimineaţa spre Bruxelles, însoţit de ministrul de Extene şi de cel al Afacerilor Europene.

Premierul Victor Ponta a declarat că a discutat miercuri seara şi joi dimineaţa cu preşedintele Traian Băsescu despre participarea la CE şi că „rămăsese” să aibă o întâlnire cu şeful statului chiar la Bruxelles, adăugând că va încerca pe cale instituţională să rezolve conflictul.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marius Mitran, poveste fabuloasă cu MM Stoica! Ziaristul a făcut autostop pentru a ajunge la meci, apoi a avut parte de o surpriză: „Am albit! Era coadă la ‘ia-mă, nene’”
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Cum să îți construiești o casă cu bani mai puțini în 2026. Greșelile care îți pot dubla costurile fără să îți dai seama
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Alexandra Căpitănescu, în topul preferințelor pentru Eurovision! Fanii cred că România are șanse reale să câștige concursul
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi