Pe aripile vântului: O rochie purtată de actriţa Vivien Leigh a fost vândută cu 137.000 de dolari

O rochie purtată de actrița Vivien Leigh în celebrul film 'Pe aripile vântului' din 1939 a fost vândută sâmbătă cu 137.000 de dolari prin casa de licitații Heritage Auction. 
Alina Costache
19 apr. 2015, 11:31
Pe aripile vântului: O rochie purtată de actriţa Vivien Leigh  a fost vândută cu 137.000 de dolari

Ansamblul din două piese, care inițial era gri-bleu, dar s-a decolorat între timp și este de culoare gri-deschis, avusese prețul de pornire de 60.000 de dolari.

Rochia brodată aparținând personajului Scarlett O’Hara a făcut parte dintr-un lot de 150 de obiecte legate de această peliculă provenind din colecția lui James Tumblin, fost specialist în domeniul coafurii și machiajului de la studiourile Universal, care a început în anii 1960 să strângă amintiri legate de filmul recompensat cu zece premii Oscar.

Citeşte şi Rochia devenită virală pe internet, scoasă la licitaţie. Compania care o produce a creat şi una albă cu auriu

Printre obiectele vândute de Heritage Auction — în SUA, la Beverly Hills, sau online (www.ha.com) — s-au mai numărat o pălărie de pai cu panglici verzi purtată de Scarlett O’Hara, achiziționată cu 52.500 de dolari, și o bluză roz a aceluiași personaj, pentru care s-au plătit 32.500 de dolari.

Un costum gri al lui Rhett Butler — erou întruchipat de Clark Gable — a fost cumpărat cu 55.000 de dolari, iar o uniformă militară a lui Ashley Wilkes — rol jucat de Leslie Howard — s-a vândut sub estimări, cu numai 16.200 de dolari.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Conducerea lui U Cluj îl taxează pe Gino Iorgulescu pentru vorbele pro FCSB: “O declaraţie neinspirată şi nefericită! Vrem respect”
Capital.ro
A murit un nume imens al României. A fost o legendă. Mentor pentru generații întregi. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Playtech.ro
Ce este bine să faci pe 1 martie ca să ai noroc tot anul. Nu doar purtarea mărţişoarelor este importantă
Adevarul
Bulgării uriași de aur din Apuseni, irezistibili pentru mineri. Femeia care a ascuns aproape un kilogram de aur în corp
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Dinamovistul nelipsit de la meciurile ”câinilor” a ajuns să lucreze într-o fabrică din Anglia după ce a fost arestat de DIICOT: ”Acolo se injecta carnea cu steroizi”
MediaFlux
SUA și Iran, pe picior de război. Avioanele sunt gata de luptă
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj