Pe cine scoate RA-APPS din casă, la prima strigare VIDEO

Începe vânzarea imobilelor RA-APPS. Este vorba de locuinţe pe care statul le scoate la licitaţie pentru a face rost de bani la buget. Din lista primelor imobile care îşi vor schimba proprietarul lipsesc însă cele ocupate de politicieni, situate în zonele cele mai scumpe, transmite România TV. Primii care vor fi scoşi din case sunt muncitorii care au primit locuinţe de serviciu înainte de 1989.
Romania TV
12 ian. 2012, 17:27
Pe cine scoate RA-APPS din casă, la prima strigare VIDEO

În locuinţele RAAPPS stau guvernanţi precum ministrul Finanţelor sau cel al Educaţiei.

Primii însă care vor fi scoşi din case vor fi oamenii obişnuiţi, muncitorii regimului comunist care au primit locuinţă de serviciu. Este cazul oamenilor din blocul RA-APPS din cartierul Aviaţiei.

Un locatar spune că apartamentele din bloc sunt ocupate de către familiile de la serele din Pipera, încă de pe vremea lui Nicolae Ceauşescu.

Constantin Cazacu, preşedintele asociaţiei de locatari arată că familiile nu îşi permit să participe la licitaţie.

„Un apartament cu 2 camere ar fi 40 000 de euro şi unul cu patru camere, 70 000 de euro. De unde să îi scoată oamenii aştia?„, a spus Cazac.

Cele 26 de familii care îşi vor pierde locuinţa din blocul din cartierul Aviaţiei nu sunt singurii afectaţi de decizia RA-APPS de a vinde proprietăţile.

Vor fi afectaţi şi oamenii de afaceri deoarece, în centrul Bucureştilor, RA-APPS scoate la vânzare cinci spaţii comerciale, un bar şi două bănci.

RA-APPS a demarat procedurile de vânzare pentru aproape o sută de apartamente deţinute de stat. Totodată se scot la licitaţie şi câteva vile RA-APPS de la munte şi de la mare.

Preţul de pornire va fi stabilit în perioada următoare.

Regia intenţionează să scoată la licitaţie 38 apartamente în b-dul Nicolae Bălcescu, 24 apartamente în str. Av. Alex. Şerbănescu, 9 apartamente str. Mihai Eminescu, 17 apartamente str. Căuzaşi, 2 apartamente str. Bitolia, 1 apartament str. Luterană, vila Predeal (Predeal), hotelul Dacia şi restaurantul Dunărea (Neptun), complexul Muntenia (Snagov), vilele Mărul, Egreta, Cerna, Agigea (jud. Constanţa).

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Cele patru zodii care dau de noroc și bani în perioada următoare. Astrele pregătesc pentru ele transformări majore
Capital.ro
Omologare RAR pentru mașină. Acești șoferi sunt obligați să obțină certificatul de la Registrul Auto Român
Playtech.ro
Melania Trump a arătat prea mult la dineul regal! Rochia decoltată a fost intens dezbătută. Lecţia pe care i-a dat-o Kate
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Breaking News! Trei polițiști au murit în urma unui atac armat în SUA
Cancan.ro
Elevii din România care NU mai fac școală vinerea! Decizia bizară a intrat deja în vigoare
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor