Pensii 2022. Cine sunt românii care vor primi 700 de lei în plus la pensie

Veşti bune pentru românii cu venituri mici încă de luni. Coaliţia care formează Guvernul a decis un nou pachet de sprijin pentru combaterea efectelor inflaţiei.
Filip Stan
23 mai 2022, 23:50
Pensii 2022. Cine sunt românii care vor primi 700 de lei în plus la pensie

Pensii 2022. Coaliţia de guvernare a decis, luni, lansarea unui nou pachet de măsuri sociale şi economice de ”Sprijin pentru România”, în valoare de 1,1 miliarde euro. Între măsurile agreate se numără şi acordarea unui sprijin unic de 700 de lei pentru toţi pensionarii cu pensii sub 2.000 de lei.  Măsurile vor fi aplicate la data de 1 iulie 2022.

Cine sunt românii care vor primi bani mai mulţi la salariu de la 1 iunie. În ce condiţii pot primi 200 lei în plus

Pensii 2022. La începutul lunii, premierul Nicolae Ciucă a anunţat că Guvernul va adoptat, luni, o ordonanţă de urgenţă care prevede acordarea voucherelor pentru persoanele defavorizate, astfel încât acestea să poată să beneficieze de masă caldă sau să procure alimente. Şeful Executivului a adăugat că trei milioane de persoane vor beneficia de aceste vouchere, o dată la două luni, măsură fiind de aproximativ 3,1 miliarde lei, iar jumătate din această sumă este acoperită prin fonduri europene.

Guvernul Nicolae Ciucă a anunțat noul pachet de măsuri sociale și economice: ajutoare pentru pensionari și rate amânate la bănci. Ce se întâmplă cu bugetarii
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene Marcel Boloş a explicat că valoarea unui tichet social este de 250 lei, iar şase categorii de persoane vulnerabile vor beneficia de această măsură. Prima categorie o constituie pensionarii cu venit net lunar sub 1.500 lei, numărul estimat al acestora este de 2,3 milioane. „Persoanele cu dizabilităţi cu venit net lunar sub 1.500 lei, numărul estimat al acestora 400.000. Familii cu cel puţin doi copii în întreţinere cu venit net lunar pe membru de familie sub 600 lei, familii monoparentale cu venit net lunar pe membru de familie sub 600 lei, familii care au drept la ajutor social, potrivit Legii privind ajutorul social şi persoanele fără adăpost”, a mai explicat Boloş.

Voucherele sociale de 250 de lei încep să se distribuie mai devreme cu o lună, pe 1 iunie 2022.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Sârbii au văzut declarațiile lui Gigi Becali, înainte de Steaua Roșie – FCSB și nu s-au ferit: „Jocuri psihologice”
Capital.ro
Traian Băsescu nu i-a iertat niciodată. Mutarea pe care fostul președinte n-a acceptat-o: Are boală pe ei, îi urăște
Playtech.ro
Taxele pe care le plăteşti când vinzi un apartament sau o casă. Acte necesare în 2025
Adevarul
Aleksandr Dughin, ideologul Kremlinului, reacționează la planul de pace al SUA: „Ucraina va fi a noastră complet în maximum doi ani”
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Noi întreruperi de curent programate în București, Ilfov și Giurgiu între 24 și 28 noiembrie. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Nici Rapid, nici FCSB, nici Craiova! A spus care ar fi echipa cu ”cel mai bun lot” din SuperLiga: ”S-a văzut”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță 400 de lei în plus la pensie. Când ajung banii la pensionari
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume