Percheziţii în Bucureşti şi în patru judeţe, într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 8 milioane de lei

Zeci de percheziţii au loc vineri dimineaţă în Bucureşti şi în patru judeţe, într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 8 milioane de lei. Percheziţiile vizează sediile unor firme şi locuinţele unor persoane bănuite de constituire de grup infracţional organizat, evaziune fiscală, spălare de bani, înşelăciune şi exercitarea fără drept a unei profesii.
Romania TV
09 nov. 2018, 06:12
Percheziţii în Bucureşti şi în patru judeţe, într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 8 milioane de lei

„Vineri, 9 noiembrie a.c., poliţişti Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Bihor, sub coordonarea de specialitate a Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Poliţiei Române, cu suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale a Poliţiei Române, efectuează 28 de percheziţii domiciliare pe raza judeţelor Bihor, Arad, Ilfov, Prahova şi în municipiul Bucureşti, la domiciliul unor persoane fizice şi la sediul unor persoane juridice, pentru a documenta activitatea infracţională a unor persoane bănuite de constituirea unui grup infracţional organizat, evaziune fiscală, spălare de bani, înşelăciune şi exercitarea fără drept a unei profesii”,anunţă Poliţia.

Cercetările au relevat faptul că, în perioada 2014 – prezent, 14 persoane care aveau calitatea de reprezentanţi de drept şi de fapt a 21 de societăţi comerciale ar fi pus la punct un circuit comercial şi financiar bancar fictiv, în domeniul achiziţionării de bunuri din spaţiul intracomunitar, precum şi extracomunitar (China), servicii de call center şi servicii de promovare şi vânzare a produselor pe piaţa internă.

„În lanţul evazionist ar fi fost folosite, pe paliere diferite, mai multe societăţi comerciale cu un comportament fiscal disimulat de tip fantomă, care ar fi asigurat intermedierea scriptică între societăţile furnizoare şi agenţii economici reali, în vederea supradimensionării cheltuielilor şi pentru acumularea obligaţiilor fiscale în sarcina societăţilor de sacrificiu, prin transferarea responsabilităţii achitării TVA şi a impozitului pe profit de la societăţile beneficiare reale la societăţile cu comportament de tip „fantomă”. Astfel, în perioada menţionată ar fi fost comercializate produse şi servicii în valoare de peste 30.000.000 de lei, în scopul eludării de către societăţile beneficiare a taxelor şi impozitelor datorate bugetului general consolidat al statului, reprezentând TVA şi impozit pe profit”, precizează poliţiştii.

Prejudiciul total cauzat bugetului general consolidat al statului prin aceste operaţiuni fictive este estimat la 8.000.000 de lei.

La finalizarea percheziţiilor, 14 persoane urmează a fi duse pentru audieri la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor.

Acţiunea este coordonată de Direcţia de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, cu participarea a peste 100 de poliţişti din cadrul Poliţiei Capitalei, inspectoratelor de poliţie judeţene Bihor, Arad, Ilfov şi Prahova,  luptători din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale Bihor şi se desfăşoară în cadrul unui dosar penal aflat în instrumentarea Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice din Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bihor, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Arda Guler, gest de mare campion înainte de Turcia – România! Ce a făcut starul lui Real Madrid. Video exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu anunță marea schimbare în România: Am câștigat. Lucrurile nu vor rămâne așa!
Playtech.ro
Ce drepturi ai dacă ești concediat. Cum te protejează legea și ce poți face
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
A izbucnit după ce fotbalistul român nu a fost convocat pentru barajul contra Turciei: ”L-ai adus pe Stanciu, care joacă în China!”
MediaFlux
O dronă a explodat în Tulcea! Primele imagini video
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj