Percheziţii în Bucureşti şi în trei judeţe, la persoane suspectate că au falsificat bani

Poliţiştii au făcut, marţi, cinci percheziţii în Bucureşti şi în judeţele Ilfov, Dâmboviţa şi Giurgiu pentru destructurarea unui grup infracţional organizat specializat în falsificarea de bani. Persoanele vizate sunt bănuite că au înşelat cel puţin 15 persoane de la care au cumpărat diferite bunuri pe care le-au plătit cu bani falşi.
Romania TV
20 feb. 2018, 14:02
Percheziţii în Bucureşti şi în trei judeţe, la persoane suspectate că au falsificat bani

Poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Piteşti şi procurori din cadrul D.I.I.C.O.T. – S.T. Piteşti, cu sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale, au făcut, marţi, cinci percheziţii domiciliare, în judeţele Ilfov, Dâmboviţa şi Giurgiu şi în municipiul Bucureşti, pentru destructurarea unei grupări infracţionale organizate specializate în săvârşirea de fals de monedă.

În perioada noiembrie 2017 – februarie 2018, membrii grupului ar fi achiziţionat diverse bunuri de pe site-uri de anunţuri online, în special telefoane mobile, cu preturi cuprinse intre 500 şi 1.000 euro, pe care le-au achitat cu bancnote contrafăcute din cupiura de 100 euro.

În urma cercetărilor efectuate în cauză a rezultat faptul că membrii grupului au acţionat coordonat pe raza mai multor judete, respectiv Argeş, Giurgiu, Dâmboviţa, Buzău, Focşani, Sibiu, Vâlcea, Olt, Bihor, Ilfov precum şi pe raza municipiului Bucureşti.

Potrivit anchetatorilor, suspecţii stabileau întâlnirile cu cei de la care cumpărau bunurile la ore târzii, după lăsarea întunericului, cu scopul de a îngreuna o eventuală identificare a lor.

În comunicăriile purtate cu persoanele vătămate, membrii grupului au folosit cartele pre pay doar pentru a contacta persoanele ce aveau anunturi postate pe site-uri de vânzări on-line, iar după săvârşirea infracţiunilor aceste cartele pre pay erau dezactivate. În activitatea infracţională membrii grupului au folosit mai multe autoturisme, până în prezent fiind identificat un număr de 6 autoturisme, având acelaşi scop, respectiv, îngreunarea identificării acestora”, anunţă DIICOT.

Prin activitatea lor, membrii grupării ar fi prejudiciat 17 persoane, cu sume totale de peste 10.000 de euro.

În urma percheziţiilor, au fost ridicate 15 telefoane mobile, cartele SIM şi 300 de euro susceptibili a fi contrafăcuţi.

La acţiune au participat şi luptători ai Serviciului pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
O fostă concurentă Survivor este însărcinată! Cum a anunțat că va deveni mamă
Fanatik.ro
Mbappe la Liverpool! Dezvăluirile lui Jurgen Klopp despre cel mai tare transfer negociat de fosta campioană din Premier League
Capital.ro
Curs valutar vineri, 10 iulie. Cât valorează euro și dolarul la final de săptămână. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
Clădirea în care locuiești ar putea fi verificată. Ce este evaluarea vizuală rapidă și cum se face
Adevarul
Colțul de rai de la granița României unde oamenii trăiesc ca acum sute de ani. Drama unui sat uitat de lume REPORTAJ
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
Când și unde va fi înmormântat Gabi Mureșan. Suporterii i-au strigat numele și l-au aplaudat pentru ultima oară
iamsport.ro
Fostul atacant l-a desființat pe Ion Țiriac, dar a fost contrat dur: ”D-aia nu ați făcut voi miliarde?”
MediaFlux
PAPARAZZI Oana Roman, „la cafeluță” cu o prietenă! Vedeta își menține silueta doar cu apă plată și discuții FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?